A3 Haber

13 Şubat Dünya Radyo Günü nedir, nasıl ortaya çıktı, niçin kutlanıyor?

13 Şubat Dünya Radyo Günü nedir, nasıl ortaya çıktı, niçin kutlanıyor?

13 Şubat Dünya Radyo Günü nedir, nasıl ortaya çıktı, niçin kutlanıyor?
Şubat 13
13:18 2020

Kitle iletişim araçlarının temel taşlarından biri kabul edilen radyo, 1895 yılında icat edildi. Günümüzde halen önemli bir iletişim aracı olan radyo yayınları dünyanın dört bir yanında devam ediyor. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), radyonun hayatımızdaki önemini anlatmak için 13 Şubat’ı Dünya Radyo Günü ilan etti. Bu kapsamda her yıl 13 Şubat Dünya Radyo Günü farklı temalarla kutlanıyor.

Radyo ilk çıktığı zamanlar kadar yaygın olmasa da hala kullanılan bir iletişim aracı. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından bir iletişim aracı olarak radyonun önemine değinmek ve uluslararası radyo yayıncıları arasındaki etkileşimi artırmak için 13 Şubat Dünya Radyo Günü olarak ilan edildi. Bu kapsamda her yıl 13 Şubat Dünya Radyo Günü farklı temalarla kutlanıyor.

Dünya Radyo Günü’nün bu yılki teması: Diyalog, tolerans, barış

Bu yıl Dünya Radyo Günü için belirlenen tema ise “diyalog, tolerans ve barış.”

Bu yılın temasıyla radyocuların, göç, kadına karşı şiddet ve yoksulluk gibi mevcut küresel sorunlara yönelik diyaloğu artırarak ve demokratik tartışmalara platform sağlayarak pozitif yönde adımlar atılması hedefleniyor.

Türkiye’de 1927’de başladı

UNESCO, 2011’den bu yana hükümetler, sivil toplum, akademi dünyası ve BM kurumlarıyla radyoya ulaşımın artırılması için çalışmalar yürütüyor. Türkiye’de resmi olarak 1927’de yayın hayatına başlayan ve eğitim, haberleşme, eğlence, reklam gibi içerikleriyle topluma geniş bir yelpazede yayın hizmeti sunan radyo, “bireyden bireye iletişim aracı” olarak, teknolojinin gelişmesiyle daha güçlü bir şekilde varlığını sürdürüyor.

Sosyal yaşamın bir parçası

Radyo, özellikle düşük masraflı bir iletişim aracı olması ve bu nedenle en yoksul bölgelerdeki insanlara bile iletişim imkanı sağlaması nedeniyle hala en güçlü iletişim araçlarından biri. Acil durum ve afet yardımı gibi alanlarda küresel düzeyde önemli rol oynamaya devam eden radyo, toplumların sosyal yaşamı için de önem arz ediyor.

Radyo, özellikle şehir merkezinden uzak, internet ve elektrik erişiminin kısıtlı olduğu yerlerde yaşayan, yoksul ve okuma yazması olmayan kişilere, toplumu ilgilendiren konularda bilgi sunuyor.

Teknoloji ile birlikte değişim başladı 

Günümüzde radyo, tek bir odada herkesin dinlediği nostaljik bir iletişim aracı olmaktan çıktı. Çünkü artık radyo, farklı formlarıyla insan hayatının bir parçası olmaya devam ediyor. İnternet tabanlı radyoların yanı sıra insanlar, akıllı telefonlarından, tabletlerinden ve bilgisayarlarından radyo dinlemeye devam ediyor.

Dünya genelinde 44 bin radyo istasyonu var

Verilere göre, dünya genelinde yaklaşık 44 bin radyo istasyonu bulunuyor. Radyo sayısı özellikle Afrika’da hala gazete ve televizyon sayısından fazla olmasıyla dikkati çekiyor.

Hanelerin yüzde 80 ile 90’ında radyo bulunan Afrika’da nüfusun büyük bir kısmının temel iletişim aracı olarak radyo ön planda yer alıyor. Tanzanya’da nüfusun yüzde 83’ü, Zambiya’da ise yüzde 85’i haberleri radyodan dinliyor.

Gelişmiş ülkelerde de sanılanın aksine radyo kullanımı eskisi kadar olmasa da hâlâ yaygın.

 

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER