A3 Haber

Adalet Bakanı’nın kafası karışık: Bir profesör, sekiz akademisyenle hukuk fakültesi açılması üzücü

Adalet Bakanı’nın kafası karışık: Bir profesör, sekiz akademisyenle hukuk fakültesi açılması üzücü

Adalet Bakanı’nın kafası karışık: Bir profesör, sekiz akademisyenle hukuk fakültesi açılması üzücü
Şubat 13
12:37 2020

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, AKP iktidarının son dokuz yılında 24 hukuk fakültesi açıldığını unutarak, “Bir profesör, sekiz yeni akademisyenin olduğu yerde hukuk fakültesi tabelası asılması bizim için üzücüdür” dedi.

AKP’li Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Genç arkadaşlarıma söylüyorum, hukuk fakültesi tercih ederken lütfen kadrosuna bakın, dersinize giren kişilerin hukukçu mu değil mi, kaç tane profesör, doçent var, buna bakarak tercih edin. Bir hukukçu ağabeyiniz olarak tavsiye ediyorum” dedi.

Ankara Hakimevi’nde düzenlenen Hakim ve Savcı Yardımcılığı Çalıştayı’na katılan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, burada yaptığı konuşmada hukuk devletinin temel güvencesinin bağımsız ve tarafsız yargının mevcudiyeti olduğunu belirterek, hukukun üstünlüğü kavramının ete kemiğe bürünmesinin adil ve etkili işleyen, ihtilaflara süratle yanıt veren güçlü bir yargı teşkilatı ile mümkün olduğunu söyledi.

Yargı Reformu Strateji Belgesi’ndeki çok önemli başlıklardan birisinin hukuk eğitimi ve hukuk mesleklerine giriş olduğunu dile getiren Gül, “Bu çerçevede Yargı Reformu Strateji Belgemizdeki hedeflerden 37 tanesinin bugün itibarıyla gerçekleştiğini sizlerle paylaşmak isterim. Kanun gerektiren tüm faaliyetler birinci yargı paketiyle kanunlaşmış, 24 Ekim’de yayınlanmış ve bu pakete karşı muhalefetin bile Anayasaya aykırılık iddiasıyla bir iki teknik şey haricinde bir itirazı olmamıştır” dedi.

​“Onun ötesinde kanun gerektirmeyen konularda da adımlar atılmış, 250 faaliyetin 37’si gerçekleşmiştir” diye devam eden Gül, “Yine yakın zamanda Meclis gündemine gelmesini ve kanunlaşmasını beklediğimiz ikinci, üçüncü, dördüncü yargı paketleriyle Türkiye’nin hukuk sorunlarını çözmeyi hep birlikte amaçlıyoruz” diye konuştu.

Hukuk fakültesi eleştirisi

Hukuk fakültelerine girişte 190 bin olan başarı puanının 125 bine çekildiğini anımsatan Gül, “Biz, ‘daha yukarıya’ çekilsin dedik ama bu sene meyvesini alacağız. Bunun takibini yapacağız, başarı çıtasını daha da yukarıya çıkarmayı hepimiz hedefliyoruz. Hukuk fakültesine gittiğinde o okulda bir tane profesör, sekiz tane yeni akademi dünyasına katılmış meslektaşımızın olduğu bir yerde hukuk fakültesi tabelasının asılması, o tabelanın altından geçmek gerçekten bizim için üzücüdür. Genç arkadaşlarıma söylüyorum, hukuk fakültesi tercih ederken lütfen kadrosuna bakın, dersinize giren kişilerin hukukçu mu değil mi, kaç tane profesör, doçent var, buna bakarak tercih edin. Bir hukukçu ağabeyiniz olarak tavsiye ediyorum” dedi.

Türkiye’de son dokuz yılda 24 hukuk fakültesi daha açıldı

Türkiye’de son dokuz yılda kamu üniversitelerinde 24 yeni hukuk fakültesi açıldı.

Türkiye’de kamu ve özel olmak üzere toplam 82 hukuk fakültesi bulunuyor.

 

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER