A3 Haber

Kale grubunun Pratt&Whitney fabrikasında sendika düşmanlığı: İşten atılan sendikalı işçilerden eylem

Şubat 14
13:06 2020

Kale grubuna ait Pratt&Whitney Uçak ve Motor Sanayi A.Ş. fabrikasında, anayasal haklarını kullanarak Birleşik Metal İş sendikasına üye olan bazı işçiler işten çıkarıldı. İşçiler, sendika üyeliğinin bir hak olduğunu belirterek dün fabrika önünde eylem gerçekleştirdi.

A3 Haber Merkezi | İzmir Gaziemir’de Ege Serbest Bölge’de faaliyet gösteren ve F-35 savaş uçaklarının kimi parçalarını üreten Kale grubuna ait Pratt&Whitney fabrikasında, patronlar ve patron temsilcileri sendikalaşma çalışması sürdüren işçileri, işten çıkardı.

Yedi işçinin sendika üyesi olduğu için işten çıkarıldığı öğrenildi. İşçilerin işyeri giriş kartlarına da el konuldu.

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş sendikasına üye oldukları için işten atılan işçiler, dün fabrika önünde açıklama yaparak, sendikanın tanınmasını ve işten atılanların geri alınmasını talep etti.

İşçilerin açıklamalar ve fabrika önündeki eylemleri kameralara şöyle yansıdı:

YouTube video

Sendikadan açıklama: Kabul edilemez

Birleşik Metal İş sendikasından yapılan açıklamada, şöyle denildi:

İzmir Gaziemir Ege Serbest Bölge’de Türk Kale Grubu ile Amerikan Pratt&Whitney ortaklı ve ağırlıklı olarak F-35 savaş uçaklarının motor parçalarının üretildiği Kale Pratt&Whitney Uçak Motor Sanayi fabrikasında çalışan işçiler sendikamıza üye oldular.

Uzunca süredir örgütlenme çalışmalarını yürüttüğümüz işyerinde işçilerin sendikamıza üye olmaya başlamasının ardından işyeri yönetimi işçi çıkarmaya başladı.

Bugün sabah önce 4 üyemiz işten çıkarılmıştır. İşten çıkarma baskısının sürdüğü işyerinde son olarak işten atılan sendika üyesi işçi sayısı 7’ye yükselmiştir.

İşten çıkarmaların işçilerin sendikalaşmasına engel olmak, işçileri korkutmak ve kararlarından vazgeçirmek amaçlı olduğunu biliyoruz.

Kale Pratt&Whitney yönetimi, bir yandan sendika üyesi işçileri işten çıkarıyor, diğer taraftan sendikanın yeterli çoğunluk sağlamasını önlemek için işyerine SGK kayıtlarında yeni işçi girişi yapıyor.

Kale Pratt&Whitney, bir yandan sendikalı işçileri işten atılıyor, diğer yandan sayıyı yükseltmek için kağıt üzerinde işçi girişi yapıyor.

Bu tam boy hukuksuzluk, yasa kural tanımamazlıktır.

Buradan hatırlatmak istiyoruz.

Sendikaya üye olmak işçilerin anayasal hakkıdır. Şirket yönetimi, şirketin Amerikan ortaklı olması ya da savunma sanayinde savaş uçağı parçası üretiyor olması nedeniyle işçilerini sendikasız çalıştırma hakkına sahip olduklarını düşünüyor olabilirler. Kale Pratt&Whitney de Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve yasalarına tabi olan, uluslararası sözleşmelerin bağlayıcılığı altında bulunan bir şirkettir. Kale Pratt&Whitney işçileri de tüm işçiler gibi sendikalaşma hakkına sahiptir.

Şu anda Kale Pratt&Whitney’de bu hak engellenmektedir. Bu açık suça sessiz kalmayacağız.

Şirket yönetimini bu hatadan dönmeye davet ediyoruz. Aksi takdirde üyelerimizin maruz kaldığı hukuksuzluğa karşı ulusal ve uluslararası düzeyde mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Kale Pratt&Whitney işçilerinin de bu kararlılıkta olduğunun altını çiziyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.