A3 Haber

Sağlık Bakanı Koca Çin’den gelen yurttaşların son tahlil sonuçlarını açıkladı

Sağlık Bakanı Koca Çin’den gelen yurttaşların son tahlil sonuçlarını açıkladı
Şubat 14
11:44 2020

Çin’den tahliye edilen 42 kişiden alınan tüm testler negatif çıktı. 42 kişi 14 günlük karantina sonrası taburcu ediliyor.

Çin’de yaşanan koronavirüs salgını nedeniyle TSK’ya ait kargo uçağıyla Vuhan’dan tahliye edilen 42 yolcu ve mürettebatın 14 gün boyunca kontrol altında tutuldukları Ankara Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde alınan tüm testleri negatif çıktı.

Bu gelişmenin ardından tahliye edilen 42 kişi karantina hastanesinden taburcu ediliyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Vuhan’dan tahliye edilen ve gözlem süreleri dolan vatandaşları Zekai Tahir Burak Hastanesi’nde ziyaretinin ardından açıklamalarda bulundu.

Vuhan’dan tahliye edilen 42 kişinin bundan sonra normal hayatlarına devam edeceklerini, herhangi bir takip gerekmediğini ifade eden Bakan Koca, “14 günlük zaman dilimde hastalık bulgusu yoktu. İlk günden itibaren 3 günlük aldığımız tetkitlerde bir bulguya rastlanmadı. Bugün çıkan sonuçların negatif olduğu yani koronavirüsüne rastlanmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz . 42 yolculardı. Ben kendileri ile bütün vatandaşlarımızla görüştüm. 5 tane de çocuğumuz vardı. Bundan sonraki süreçte de normal hayatlarına devam edecekler. Yurt dışında olan vatandaşlarımız bir gün daha kalmak istediklerini belirttiler” dedi.

Türkiye’nin ürettiği kitler ihraç edilebilir

Bakan Koca, Türkiye’nin ürettiği kitlere değinirken, “Bu süreçte kitler DSÖ doğrultusunda üretiliyor. Bir ülkeden 10 bin talebi bulunuyor. Bu kit 90 ila 120 dakika arasında sonuç verebiliyor. Almanya’da ve Fransa’da bulunan kitlerin 3 saati buluyor bu süre. Önümüzdeki günlerde de yurtdışına talebi karşılamak üzere yapılmış olacak. Kırgızistan ve Özbekistan bizden kit istedi. Türkiye’de kit üretiminde sorun olmayacağını söyleyebiliriz. Yerli kitin gelen talepler doğrultusunda ihraç edilebilir” diye konuştu.