A3 Haber

Uçak kazasındaki yardımcı pilot: Kule ‘Pas geçin, inmeyin’ talimatı vermedi

Uçak kazasındaki yardımcı pilot: Kule ‘Pas geçin, inmeyin’ talimatı vermedi

Uçak kazasındaki yardımcı pilot: Kule ‘Pas geçin, inmeyin’ talimatı vermedi
Şubat 14
12:39 2020

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nda meydana gelen ve üç kişinin yaşamını yitirdiği uçak kazasına ilişkin soruşturma kapsamında şüpheli sıfatıyla ifade veren yardımcı pilot ”Kule bize ‘Pas geçin, inmeyin’ talimatı vermedi. Uçağı indirebileceğimizi düşündük” dedi.

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda meydana gelen uçak kazasıyla ilgili hastanede ifadesi alınan yardımcı pilot Ferdinant Pondaag’ın kuleden inmemeleri yönünde uyarı almadıklarını söylediği öğrenildi.

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda 5 Şubat tarihinde pistten çıkarak 3 kişinin ölümüne 180 kişinin de yaralanmasına neden olan uçak kazasına ilişkin olarak İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, “Taksirle birden fazla kişinin ölümü ve yaralanmasına neden olmak” suçundan başlatılan soruşturma sürüyor.

Soruşturma kapsamında dün yardımcı pilot Ferdinant Pondaag’ın tedavi gördüğü hastanede polis tarafından ifadesi alındı.  Tercüman eşliğinde alınan ifadesinde üzgün olduğunu belirten Pondaag’ın kendilerine ulaştırılan meteorolojik veriler ışığında inebileceklerini düşündükleri için indiklerini söylediği öğrenildi.  İnme kararına neden olan meteorolojik verileri hatırlamadığını kaydeden  Pondaag’ın, inme kararını kaptan pilot ile birlikte verdiklerini söylediği kaydedildi.

“Kule inmeyin demedi”       

Kulenin kendilerine ‘inmeyin’ demediğini söyleyen Pondaag’ın, piste indiklerini, indikten sonra uçağın kaydığını, kaptan pilotun uçağı pistte tutmaya çalıştığını ancak tutunamadıklarını söylediği ifade edildi.  Pondaag’ın kendisine sorulan bir çok soruyu hatırlamadığını söyleyerek yanıtlamadığı öğrenildi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER