A3 Haber

Kalyon’a yeni kıyak: Süresiz gümrük vergisi muafiyeti ve KDV istisnası

Kalyon’a yeni kıyak: Süresiz gümrük vergisi muafiyeti ve KDV istisnası

Kalyon’a yeni kıyak: Süresiz gümrük vergisi muafiyeti ve KDV istisnası
Şubat 15
10:29 2020

İktidara yakın Kalyon Holding’in enerji grubu tarafından kazanılan Konya Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı için yapılacak yatırıma süresiz gümrük vergisi ve KDV istisnası getirildi. Kalyon Enerji, ihaleyi birlikte kazandığı Güney Koreli Hanwha Q Cells Hong Kong Ltd. ile olan ortaklığını da geçtiğimiz yıl Şubat ayında sonlandırmıştı.

İstanbul 3’üncü Havalimanı inşaatını yapan ortaklardan Kalyon Holding, sadece 2017’de inşaat alanında 6 milyar 972 milyon liralık devlet işi kazanmıştı.

İktidara yakın Turkuvaz Grubu’nun da sahibi olan Kalyon Holding’e 2019 yılı Aralık ayında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından teşvik kapsamına alındı.

Holding bünyesinde bulunan Kalyon Enerji için Konya Karapınar’da kuracağı güneş enerjisi santrali için süresiz olarak gümrük vergisi ve KDV istisnası sağlandı.

İhale 2017’de yapıldı

Berat Albayrak’ın Enerji Bakanı olduğu 2017 yılında Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) ihalesi, 4 konsorsiyumun katılımıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında yapıldı. Karapınar Enerji İhtisas Endüstri Bölgesinde bulunan ve bin megavat kapasite tahsisli Karapınar YEKA-1 GES ihalesine, Limak- CMEC- Hareon Solar Ortak Girişim Grubu, Kalyoncu- Hanwha Grubu, Çalık Enerji – Solargiga Ortak Girişim Grubu ve AKC Güneş Ortak Girişim Grubu katıldı.

Kalyon-Hanwha grubu aldı

İhalede en düşük teklifi 0.0699 USD/kWh ile Kalyoncu- Hanwha Grubu verdi. İhale 18 turda tamamlandı. Kalyoncu- Hanwha Grubu 6,99 USD cent/kwh ile ihaleyi alan girişim oldu. İhalede 5.turda fiyat 7,81 USD cent/kWh seviyesinde iken ilk çekilen grup Limak-CMEC-Hareon Solar Ortak Girişim Grubu oldu. İkinci çekilen grup son 7,73 USD cent/kWh teklifle Çalık Enerji – Solargiga Ortak Girişim Grubu oldu.

Ortaklık bozuldu

Şartnameye göre, ilk 500 magawattaki yerlilik oranı yüzde 60 olarak belirlenmişti. Bunun için de Kalyon Enerji ile Güney Koreli ortağı Hanwha Q Cells Hong Kong Ltd.’nin 1,3 milyar doların üzerinde yatarım yapması öngörülüyordu. İhaleyi kazandıktan sonra proje öngörülen takvimde yürümedi. Türkiye’de yaşanan enflasyon ve ekonomik kriz nedeniyle enerji yatırımlarında sıkıntılar yaşanmaya başlandı. Yaşanan gelişmeler üzerine Güney Koreli Hanwha Q Cells Hong Kong Ltd. ortaklıktan ayrılmayı istedi. Kalyon Enerji’nin de teklife olumlu bakarak başka bir yabancı ortakla projeyi gerçekleştirmek için arayışa girdiği öğrenildi.

Devreye Meclis girdi

Ortaklığın sonlanması aşamasında önemli bir gelişme yaşandı. Meclise sunulan ekonomi ile ilgili torba yasada, Kalyon Enerji’nin kazandığı Konya Karapınar’daki YEKA projesi için de öngörülen sürenin üzerine 36 ay daha ek süre verildi. 36 aylık ek sürenin ise torba yasada yer alan düzenlemenin yayımlandığı tarihten itibaren geçerli olmasına karar verildi. Düzenlemede ayrıca ihaleyi kazanan şirket hisselerinin devrine de olanak sağlanarak, Kalyon’un Güney Koreli ortağı Hanwha Q Cells Hong Kong Ltd’den ayrıldıktan sonra yeni bir ortak bulmasının yolu açıldı.

Kalyon Enerji’ye teşvik

Bütün bu gelişmeler yaşanırken, hükumet bir adım daha atarak Kalyon Enerji’ye teşvik verilmesini kararlaştırdı. Resmi Gazete’de yayınlanan 1-31 Aralık 2019 tarihleri arasında teşvik verilecekler arasında yer alan Kalyon Enerji için süresiz olarak gümrük vergisi ve KDV istisnası getirildi. Bu kararla birlikte Kalyon Enerji yurt dışından Türkiye’ye ithal edeceği enerji, elektrik iletimi ve dağıtımı için yapacağı tüm yatırımlarında süresiz olarak gümrük vergisive KDV ödemeyecek.

Çinlilerle ortak üretecekler

Öte yandan Kalyon Enerji’nin, Karapınar güneş enerjisi projesi kapsamında Ankara’da kuracağı entegre güneş paneli fabrikası için Çin’in en büyük devlet şirketlerinden Çin Elektronik Teknolojisi Grubu Şirketi (CETC) ile iş birliği anlaşması imzaladığı, bu kapsamda, Türkiye’de ilk yerli güneş paneli üretimine Nisan 2020’de başlanacağı öğrenildi.

About Author

Serdar Öztürk

Serdar Öztürk

Related Articles

TÜM HABERLER