A3 Haber

Fuat Oktay’a zor soru: Diyanet’in kaç makam aracı var, fiyatları ne kadar?

Fuat Oktay’a zor soru: Diyanet’in kaç makam aracı var, fiyatları ne kadar?

Fuat Oktay’a zor soru: Diyanet’in kaç makam aracı var, fiyatları ne kadar?
Şubat 17
12:28 2020

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, TBMM’ye sunduğu yazılı soru önergesinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a Diyanet İşleri Başkanlığı’nca kullanılan makam araçlarının sayısını ve bu araçların fiyatlarını sordu.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından kullanılan makam araçlarının süper lüks araçlardan oluştuğunu belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, TBMM’ye soru önergesi verdi. Ağbaba, “Böylesine lüks ve şatafat dolu harcamaların yıllardır yoksulluk ve işsizlikle mücadele eden yurttaşlarımız tarafından büyük bir tepkiyle karşılanıyor” dedi.

CHP’li Ağbaba, Diyanet’in gösterişte AKP kadar uzmanlaştığını savunurken, “Bütçeden 11.5 Milyar TL alan Diyanet’in gelirlerini karşılamak için vergi ödeyen yurttaşlar, açlık, işsizlik ve ekonomik krizle boğuşurken, Diyanet’in bütçesi lüks ve şatafata harcanmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı, AKP’nin Propaganda Başkanlığını yapa yapa AKP’ye benzemiş; manipülasyon, lüks, israf ve gösteriş işlerinde en az AKP kadar uzmanlaşmıştır” dedi.

“Diyanet İşleri’nin rezalet işleri çığ gibi büyüyor”

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayımladığı Aile dergisinde, pazar alışverişi için yapılan “Ucuza almak için akşam saatlerini bekleyin” tavsiyesini de sert sözlerle eleştiren Ağbaba, “Şatafat ve israfın simgesi haline gelen Diyanet İşleri Başkanlığı, dalga geçer bir üslupla, ‘Pazardan uygun fiyata sebze-meyve almak istiyorsanız akşam saatlerinde gidin.’ Diyerek yurttaşlarımıza çürük meyve-sebzeyi reva görmektedir. Yurttaşlarımız çürük meyve yerken bütçeden 11.5 milyar TL para alan Diyanet, hiçbir harcamasında tasarruf yapmamakta; aksine lüks ve şatafat dolu harcamalarının miktarı sürekli artmaktadır. Kendileri bol keseden para harcarken, ekonomik krizle boğuşan yurttaşlara ‘Sabırlı olun.’ diyen bir kurum samimiyetsizliğin sınırlarını zorlamaktadır. Hep yurttaşlar mı sabırlı olacak? Mesele sabırsa Diyanet İşleri de sabretmeyi öğrensin. Dakikada 22 bin TL harcayan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2020 bütçesi yurttaşlarımıza dağıtılsın. Tavsiyelerinde samimiler mi değiller mi hep birlikte görelim” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nda kaç makam aracı vardır, bu araçların fiyatları ne kadardır?

CHP’li Ağbaba TBMM’ye sunduğu soru önergesinde Diyanet İşleri Başkanlığı hakkında hakkında şu soruları sordu

“Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsis edilmiş olan makam aracı sayısı kaçtır?

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndaki makam araçları hangi marka ve modellerden oluşmaktadır?  Bu araçların kaç tanesi satın alınmış, kaç tanesi kiralanmıştır.

Kiralanan araçların kira bedelleri, satın alınan araçların satın alma bedelleri ne kadardır?

Makam araçlarında makam şoförü olarak kaç kişi çalışmaktadır?

Bu kişilere ödenen aylık maaşların toplamı ne kadardır?

Makam araçlarının aylık yakıt gideri ne kadardır?”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER