A3 Haber

İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nda soygun: Sanatçıların maaşı çalındı

İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nda soygun: Sanatçıların maaşı çalındı
Şubat 19
08:49 2020

İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu sanatçıları ve çalışanlarının şubat ayı maaşları kurumun mutemedi tarafından çalındı.

Uzman çavuş olarak görev yaparken Kültür ve Tuırizm Bakanlığı’na geçen mutemet Y. Y. yaklaşık 101 çalışana ait 700 bin lirayı geçen maaş tutarını kendi hesabına geçirerek ortadan kayboldu.

Hürriyet’ten Ömer Erbil’in haberine göre Koro Müdürü Ayşem Ünal Güvenç’e ait e-imza şifresini kullanarak tüm parayı kendi hesabına aktaran Yıldız, daha önce İzmir 1 No’lu Koruma Kurulu’nda çalışırken de benzer davranışları yüzünden kurumdan gönderildiği ileri sürüldü.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nda çalışan 101 sanatçı, 15 Şubat günü yatması gereken maaşları için hesaplarına baktıklarında şok yaşadılar. Düzenli olarak her ayın 15’inde yatan maaşları hesaplarında yoktu. Kurumda görev yapan mutemet Y. Y.’yi aradılar. Cep telefonu kapalıydı. Koronun müdürü Ayşem Ünal Güvenç’e sordular. Güvenç’in de maaşı yatmadığı ortaya çıkınca dolandırıldıklarını anladılar.

Maaşlar bugün yatacak

Maaşları hesaplarına yatmayan personel ise isyan etti. Kira, kredi gibi rutin ödemeleri olan çalışanlar ne yapacaklarını şaşırdı. Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri personel maaşlarının 19 Şubat günü tekrar yatırılacağını duyurdu.