A3 Haber

İşsizliğin fotoğrafı: Mevsimlik işçi kurası için uzun kuyruk

İşsizliğin fotoğrafı: Mevsimlik işçi kurası için uzun kuyruk
Şubat 24
11:01 2020

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün (ÇAYKUR) 46 yaş çay işleme fabrikasına, kura ile alınacak 830 mevsimlik işçi için başvurular başladı. Rize’de, başvuru yapmak isteyenler Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Müdürlüğü önünde uzun kuyruk oluşturdu.

ÇAYKUR bünyesinde Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerindeki fabrikalarda çalışacak 830 işçi alımı için başvurular başladı. Rize’de işe girmek isteyenler gece yarısından itibaren İş-Kur İl Müdürlüğü önünde sıraya girdi. Mesainin başlamasıyla birlikte de başvurular alınmaya başladı. Başvurular hafta boyunca yapılacak. Kura ile işe alınacak 830 işçi, yılın altı ayı çalışacak.

Başvuru yapmaya gelen Muhammet Saruhan, akşamdan sıraya girdiğini belirterek, “Beklerken vaktimizi arkadaşlarla sohbet ederek değerlendirdik. Artık kaderimiz neyse onu yaşayacağız. Her şey kuraya adımızı yazdırmaya geldik” dedi.

Muhammet Ali Yılmaz da, “Şimdi kendi işim var ama tabi ki devlet işi daha iyi. O yüzden katılmak istedim’’ derken, Mustafa Karali ise, “Biz de rızkımızın peşindeyiz her şey nasip” ifadesini kullandı. (DHA)