A3 Haber

Rusya: Suriye için dörtlü zirve söz konusu değil, İran’ın katılımıyla görüşme olabilir

Rusya: Suriye için dörtlü zirve söz konusu değil, İran’ın katılımıyla görüşme olabilir

Rusya: Suriye için dörtlü zirve söz konusu değil, İran’ın katılımıyla görüşme olabilir
Şubat 25
13:23 2020

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, 5 Mart’ta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasında ikili bir görüşme üzerinde konuşulmadığını, İran’ın katılımıyla görüşme olabileceğini söyledi.

Gazetecilerin 5 Mart’ta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Erdoğan arasında ikili bir görüşme gerçekleştirmesinin mümkün olup olmadığı sorusunu yanıtlayan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “İkili temaslara yönelik konuşulmuyor, ancak çoklu formatta bir görüşme üzerinde çalışılıyor. Henüz bir karar alınmadı, zira potansiyel tüm katılımcılar henüz onay vermedi” dedi.

“İran’ın katılımıyla olabilir”

Sputnik’in haberine göre Peskov, Fransa- Almanya- Türkiye’nin katılacağı formatta bir görüşmenin söz konusu olmadığını ama İran’ın katılımıyla bir görüşme olasılığı üzerinde de çalışıldığını ekledi.

Peskov, “Henüz tüm liderler yanıt vermedi, bu nedenle diplomatik kanallar üzerinden çalışmalar sürüyor” dedi.

Erdoğan “tam ittifak yok” demişti

Erdoğan, yapılması tartışılan dörtlü zirve için şöyle konuşmuştu:

“Dolayısıyla bizim burada 911 kilometre sınırımız varken biz böyle bir mücadelenin içerisinde olmaya mahkumuz. Aynı şekilde tüm bu tacizler ve sınıra yüklenmeleri neyle izah edeceğiz? Şu anda sınırlarımıza yönelik bir yüklenme varsa eli boş mu duracağız? Bu konuda batı dünyasında hiçbir ülkenin bir duyarlılık gösterdiği yok. Bundan sonraki süreçte de Rusya ile görüşmeye devam edeceğiz.

Rus heyeti yarın geliyor. Dörtlü Zirve konusunda tam ittifak söz konusu değil. En kötü ihtimalle 5 Mart’ta Sayın Putin’le yüz yüze görüşeceğiz.”

Rusya’dan ateşkese karşı açıklama

İsviçre’deki BM Cenevre Ofisi’nde düzenlenen BM İnsan Hakları Konseyi’nin 43. oturumunda konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Uluslararası toplum ve BM İnsan Hakları Konseyi, başlarını kaldıran aşırılık yanlılarının önünü kesmelidir. Şu anda bazı meslektaşlarımız, bilerek ya da bilmeyerek, radikal ve terörist grupların vahşetlerini haklı gösterme arzusu içinde” dedi.

Lavrov, “İdlib’deki duruma ilişkin görüşmelerde yaşandığı gibi, haydutlarla ateşkes anlaşması yapma olasılığına ilişkin çağrıları açıklamak zor. Bu tür eylemler, insan haklarını savunma amacını göstermez, aksine teröristlere ayrıcalık tanınması ve onların faaliyetlerinin desteklenmesi anlamına gelir” diyerek ateşkes fikrine karşı çıktı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER