A3 Haber

Davutoğlu hiç sorumluluğu yokmuş gibi konuştu: İdlib’deki saldırının nasıl olduğu kamuoyuna açıklanmalı

Davutoğlu hiç sorumluluğu yokmuş gibi konuştu: İdlib’deki saldırının nasıl olduğu kamuoyuna açıklanmalı

Davutoğlu hiç sorumluluğu yokmuş gibi konuştu: İdlib’deki saldırının nasıl olduğu kamuoyuna açıklanmalı
Şubat 28
13:10 2020

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, 33 askerin yaşamını yitirdiği İdlib saldırısı sonrası partisinin eylem planını açıkladı. Hazırladıkları eylem planını siyasi partilerle de paylaşacaklarını söyleyen Davutoğlu, “Olayın nasıl meydana geldiği kamuoyuna açıklanmalı” dedi.

İstanbul İl Başkanlığı’nda eylem planını açıklayan Davutoğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

 • Meclis acil toplanmalı.
 • Cumhurbaşkanı bütün siyasi parti liderleriyle bir değerlendirme toplantısı yapmalı. Olayın nasıl meydana geldiği kamuoyu ile paylaşılmalı.
 • Cumhurbaşkanı bölge liderlerini aramalı. İhtilaflar bir kenara bırakılarak görüşmeler yapılmalı.
 • Suriye halkına Türkiye’nin başka bir amacının olmadığı açıkça söylenmeli. İdlib’deki varlığımız Kürtçe, Türkçe,  Arapça, İngilizce anlatılmalı.
 • Arap, Kürt, Nusayri kardeşlerimizle kapsamlı sivil bir diyalog başlatılmalı.
 • Kalıcı bir ateşkes BM kapsamında sağlanmalıdır.
 • Yeni bir güvenlik planı oluşturulmalıdır.
 • Bütün silahlı grupların dağıtılması gerekir.
 • Güvenlik teminatı sağlanmış yerlere mülteci dönüşü sağlanmalıdır.
 • Siyasi müzakerelerin sağlanması gerekir.
 • ABD, Rusya, Fransa gibi ülkeler düzenli birliklerini çekmelidir.

Değerlendirmelerinin dikkate alınacağını umut ettiklerini belirten Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la da görüşme talebinde bulunduklarını söyledi.

İşte Davutoğlu’nun Suriye’deki “suç”ları…

Suriye’ye müdahale gündeme geldiğinde işin başında Ahmet Davutoğlu vardı. Bayramda Emevi Camisi’nde namaz kılacağı konusunda Erdoğan’ı ikna etmişti. O dönemde görev yapan bir bakan, Bakanlar Kurulu’ndaki tartışmayı şöyle anlatmıştı: “Bakanlar Kurulu toplantısında Başbakanımız Erdoğan Esad yönetiminin altı ay içinde düşeceğini söyledi. Bu sırada Davutoğlu devreye girdi. İki parmağı ile göstererek, ‘Sayın başbakanım iki ay’ dedi. Başbakanımız, Davutoğlu’nun verdiği bilgilere güvenip o sözü etti.”

Olayların başladığı dönemde Davutoğlu Şam’a gitti. Suriye yönetimi ile masaya oturdu. Suriyeli yetkililer Davutoğlu’nun ziyareti sırasında olanları daha sonra basına şöyle anlattılar: “Davutoğlu geldi. Müslüman Kardeşler’in hükümete ortak edilmesini istedi. Elinde bir de bakanlar kurulu listesi vardı. Bütün kritik bakanlıklar Müslüman Kardeşler’e veriliyordu. Hatta hangi bakanlığa kimin atanacağına ilişkin isimler bile vardı.”

Türkiye toprakları ve Türkiye-Suriye sınırı cihatçı gruplara açıldığında Davutoğlu görevdeydi. Hatay ve Kilis’in Suriye sınırı Suriye’ye geçecek cihatçılara tahsis edildi.

Rus uçağının düşürülme emri de Davutoğlu’ndan ondan çıkmıştı. Sonrasında “Emri ben verdim” dedi. Rus uçağı düşürülünce Rusya ile ilişkiler kesildi. Tarım ve turizmimiz çöktü. Türkiye milyarlarca dolar zarara uğradı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER