A3 Haber

Koronavirüs ilk kez bir köpekte görüldü

Koronavirüs ilk kez bir köpekte görüldü
Şubat 29
10:07 2020

Hong Kong’da görülen bir olayla ilk defa köpeklere de koronavirüsün bulaşabildiği keşfedildi.

İlk olarak Çin’in Vuhan kentinde bir hayvan pazarında ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (COVID-19), uzunca bir süredir insanlara bulaşarak yayılıyordu. Hong Kong’dan gelen yeni bilgilere göre ilk defa bir köpekte koronavirüse rastlandı.

Webtekno’dan Gürhan Kulaklı’nın futurism.com’dan aktardığı habere göre Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri, Hong Kong’da bir köpeğe yapılan kontrollerin ardından koronavirüs kontrolünün “zayıf pozitif” olarak çıktığını belirtti. Sydney Üniveristesi’nde Veteriner profesörü olan Vanessa Barry, köpeklerin de koronavirüse yakalanabileceği, o yüzden dikkatli olunması gerektiğini belirtti.

“İnsanlar panik yapmamalı” diyen Barry, “Evcil hayvanların COVID-19’un yayılmasına katkıda bulunması beklenmemektedir” dedi. Bu açıklamaya rağmen uzmanlar, COVID-19 şüphesi olan kişilerin evcil hayvanlarla yakın temas kurmamasını öneriyor.

Güncel verilere göre 85 bine yakın insana bulaşan yeni tip koronavirüs, şu ana kadar 2 bin 800’den fazla kişinin ölümüyle sonuçlandı. Şu anda insanlar üzerinde yayılarak yeterince korku salan COVID-19, hayvanlar arasında da yayılmaya başlarsa kontrol edilemez bir hal alabilir.