A3 Haber

‘Heyet gönderelim’ diyen İran’a Bakan Koca: Gelmeyin, Skype’tan görüşelim

‘Heyet gönderelim’ diyen İran’a Bakan Koca: Gelmeyin, Skype’tan görüşelim
Mart 04
09:54 2020

Koronavirüs salgının Çin dışında en fazla can aldığı ülkelerden biri olan İran’la ilgili konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, heyet gönderme teklifine, “Skype üzerinden bağlanalım” karşılığı verildiğini söyledi.

Çin’den sonra koronavirüs nedeniyle en fazla ölümün yaşandığı İran’da dün 11 kişi daha yaşamını yitirdi. İran’da dün itibariyle 290 sandalyeli parlamentoda 23 vekilde de virüs tespit edilmesi tehlikenin boyutlarını ortaya çıkardı. İran’da koronavirüs nedeniyle Türkiye’ye heyet göndermek istemesine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Gelmeyin, Skype üzerinden bağlanalım” dediği öğrenildi.

Hürriyet’ten Erdinç Çelikkan’ın haberine göre, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İran’ın koronavirüs konusunu çok geç ciddiye aldığını söyledi.

“İran’daki salgın çok hızlı ilerledi. Kum kentini kapatmalarını tavsiye ettik ancak ‘Gerek yok’ denildi.” diyen Koca, “Şimdi ise durum ciddileşince ‘Nasıl adım atacağız’ diye yardım istiyorlar. Bizim Bilim Kurulu’na bir heyet gönderip bilgi almak istediler. Biz de ‘Gelmeyin, Skype üzerinden bağlanalım’ dedik. Çin ve diğer bazı ülkelerde yayılma hızı düşerken şu anda en fazla İran’da yayılma var.”