A3 Haber

11 yılda katledilen 3 bin 150 kadının portresini çizdi, sergi açtı

11 yılda katledilen 3 bin 150 kadının portresini çizdi, sergi açtı

11 yılda katledilen 3 bin 150 kadının portresini çizdi, sergi açtı
Mart 05
17:40 2020

Ressam Şükran Üst’ün, son 11 yılda katledilen kadınların anısına 3 bin 150 kadının portresini yaparak Trabzon’da sergi açtı.

Femin Art Uluslararası Kadın Sanatçılar Derneği Kurucusu ressam Şükran Üst, son 11 yılda katledilen kadınların portrelerinden oluşan 3 bin 150 çizimi, bir alışveriş merkezinde sergiledi. ‘Yüzleşme’ adlı sergi, 10 Mart tarihine kadar açık kalacak.

 “Kadın cinayetlerini görünür hale getirmek istedim”

Portrelerini kadın cinayetleri ve kadına şiddete adadığını söyleyen Şükran Üst, sergisi ve resimleri ile ilgili olarak şöyle konuştu; “Ben bir kadınım, anneyim, eğitimciyim, sanatçıyım. Bütün bunlar bir araya geldiği zaman duyarlılığımız da artıyor. Kadın cinayetleri de bizi hem üzen hem de derinden etkileyen bir konu. Tabi ki bunun mücadelesini kadın olarak veriyoruz ama ressam olduğum içim çizimlerimle de bu sorunu daha da görünür hale getirmek istedim. Çizdiğim kadınlar her yerde benimleydiler. Yeri geldi küçük not defteri kâğıdına yeri geldiği zaman da bir peçeteye ve hatta bir poşete bile çizim yaptım. Kadın cinayetleri Münevver Karabulut olayından sonra farkındalık yaratmaya başladı. Ben de 2009 yılında yaşanan Münevver Karabulut cinayetinin ardından yapmış olduğum çalışmaları ‘Hayatı ellerinden alınan kadınlar’ için adadım. 11 yılda öldürülen 3 bin 150 kadın için hepsinin adına bir kadın portresi çizdim. Bunlar benim hayali kadınlarım. Herhangi bir kadın değil. Hepsinin bir ifadesi var. Sadece kadın oldukları için yaşamları ellerinden alındı. Onları yaşatmak istedim.” (DHA)

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER