A3 Haber

AKP’nin kalesi Konya’da belediye borç yüzünden bağış topluyor

AKP’nin kalesi Konya’da belediye borç yüzünden bağış topluyor

AKP’nin kalesi Konya’da belediye borç yüzünden bağış topluyor
Mart 06
19:19 2020

Türkiye’nin en borçlu belediyeleri arasında yer alan AKP’li Konya Büyükşehir Belediyesi şubat ayı meclis oturumunda aldığı kararla yardıma muhtaç yurttaşlara, hayırseverlerin destek olabilmesi için bağış hesabı açacak. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş, “Belediye borcu yüzünden artık sosyal yardım bile yapamayacak durumda. Belediyenin işi bağış toplamak değil, kaynak yaratarak vatandaşına hizmet etmektir” dedi.

2018 yılı itibariyle İller Bankası’na olan 699 milyon borcu ile Türkiye’nin en borçlu belediyeleri arasında yer alan AKP’li Konya Büyükşehir Belediyesi Şubat ayı meclis toplantısı gerçekleşti. Belediyenin yapılan bağışları Sosyal Kart uygulaması üzerinden ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağı öğrenildi.

Sözcü’den Müslüm Evci’nin haberine göre, Meclis oturumunda alınan kararla yardıma muhtaç insanlar için hayırseverlerden bağış toplanacak. Büyükşehir Belediye Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’nın belediye meclisinde gündeme getirdiği teklif oy birliği ile kabul edildi.

Belediyenin hayırseverlerden topladığı bağışları 2010 yılında başlattığı Sosyal Kart üzerinden yardıma muhtaç insanlara ulaştıracağı öğrenildi.

“Belediyenin iş bağış toplamak değil”

AKP’li belediyenin aldığı karara sert tepki gösteren CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş, belediyenin bağış toplamasının hukuka uygun olmadığını kaydetti.

Yardımseverlerin dernek, vakıf ve valiliklere bağış yaparak yardıma muhtaç insanlara ulaştırdığını vurgulayan Bektaş, “Belediyenin işi bağış toplamak değildir. Belediyenin asli görevi kaynak ve istihdam yaratmaktır. Belediye yarattığı kaynaklarla yardıma muhtaç insanlara yardım etmeli ve belediye hizmeti sunmalıdır. Yardımseverlerden valilik, dernek ve vakıflar zaten bağış topluyor” dedi.

“Belediye kaynaklarını yandaş vakıflara mı aktarıyor?”

‘Belediyenin bağış toplayacak duruma gelmesi ekonomik çöküntünün en bariz göstergesidir’ diyen Bektaş konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Belediyenin borcu herkesçe bilinen bir gerçek. Borcu kapatabilmek için birçok arsa satışı yapıldı. Ama delik o kadar büyük ki bir türlü kapatılamadı.

Belediyenin aldığı karar artık vatandaşına sosyal yardım dahi yapamayacak durumda olduğunun göstergesi. Belediye elde ettiği bütün kaynakları yandaş vakıflara mı aktarıyor.

Yardımseverler şimdi belediyeye bağış yapacak sonra da belediye çıkıp biz vatandaşlarımıza sosyal yardım yapıyoruz diyecek. Bu ahlaka uygun değil?”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER