A3 Haber

Hrant Dink davası sanığı, emekli istihbaratçı jandarma astsubay Şeref Ateş infaz edildi

Hrant Dink davası sanığı, emekli istihbaratçı jandarma astsubay Şeref Ateş infaz edildi
Mart 12
13:22 2020

Gazeteci Hrant Dink cinayetinde olay yerinde olduğu iddiasıyla tutuklandıktan sonra dava sürecinde tahliye olan emekli istihbaratçı jandarma astsubay Şeref Ateş, Düzce’de otomobilinde uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitirdi.

Düzce’de Kuzey Çevre Yolu Çavuşlar Mahallesi mevkinde emekli istihbaratçı jandarma astsubay Şeref Ateş otomobille ilerlerken, yanına yaklaşan beyaz bir otomobilden ateş açıldı. Sağlık ekibinin yaptığı incelemede Şeref Ateş’in yaşamını yitirdiği belirlendi.

Dink davasında tutuklanmıştı

Düzce’de oturan Şeref Ateş’in, Dink cinayetinin planlaması ve uygulanması için Dink’in evinin bulunduğu ve sahibi olduğu Beyaz Adam Yayıncılık işyeri çevresinde keşif faaliyetinde bulunan kişilerle irtibat halinde olduğu, askeri hiyerarşik yapıda üst rütbede görev yapan kişilerin Ateş’e ‘Abi’ dediği iddia edilmişti.

Mahkeme heyeti 2016’da tutuklanan Ateş’in, 2017’de görülen duruşmada tahliyesine karar verdi. Heyet tahliyeyi, “HTS kayıtlarındaki baz bilgilerinin cinayet tarihi, saati ve yeriyle örtüşmemesine, Adli Tıp Kurumu’ndan gönderilen 10 Ekim 2017 tarihli raporda, ‘olay mahallinde (Şişli) olduğu iddia edilen kişilere ait görüntülerin sanıklarla uyuşmadığı’ bilgisinin yer almasına ve tutuklu kaldıkları süreye” göre kararlaştırmıştı. (DHA)