A3 Haber

Ford Otosan Genel Müdürü: Alev topu gibiyiz, ticaret resmen duruyor

Ford Otosan Genel Müdürü: Alev topu gibiyiz, ticaret resmen duruyor
Mart 16
09:50 2020

Dünya genelinde koronavirüs salgını ekonomiyi de etkisi altına almaya devam ediyor. Büyük bir belirsizliğin yaşanırken ekonomi de durma noktasına geldi. Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, “Türkiye’de adeta alev topu gibiyiz ve küresel etkilerden dolayı bir türlü soğuyamıyoruz” dedi.

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, yeni tip koronavirüs (KOVİD-19) salgını nedeniyle dünyada büyük belirsizliğin yaşandığını, ticaretin durma noktasına geldiği bir döneme girildiğini belirterek, “Avrupa’da ekonomide duraklama var. En çok Almanya’ya güveniyorduk ama orada da tökezleme başladı” dedi.

Sözcü’nün haberine göre; Yenigün, “Yılbaşında kamyon projeksiyonu yapan firmaların kimisi ‘8 bin’, kimisi ‘10 bin’ dedi. Şu anda Avrupa’ya ihracat yapan firmalar için söylüyorum İtalya, İspanya, Fransa siparişleri iptal ediyor. Nasıl bir öngörüde bulunulabilir ki, buna nasıl hazırlıklı olunabilir ki? Bu sene gerçekten buna cevap vermek çok zor. Ama şu an öngörüsüzlük sadece Türkiye’ye özgü bir durum değil, topyekûn alçalıyoruz. Herkes alçalırken bizim de alçalmamız çok da kötü bir şey değil” diye konuştu.

“Almanya’ya güveniyorduk”

Koronavirüs nedeniyle Avrupa’da ülkelerin bazılarının kapandığını, bazılarının ise sırayla kapanmaya başladığını belirten Haydar Yenigün şunları söyledi:

“Avrupa’da ekonomide duraklama var. En çok Almanya’ya güveniyorduk ama orada da tökezleme başladı. Geçen hafta Avrupa’da artık korona paniği de başladı ve olaylar çok hızlı gelişti. Bu ticaretin durması demek. İspanya benzer sinyaller veriyor, Almanya’da ölümler arttı. İngiltere’de dört vatandaş ölmüş. Bunların hepsi Avrupa’daki var olan ekonomik yavaşlamanın üzerine bir de korona problemini koydu. Bunların rakamlara, sonuçlara nasıl yansıyacağını öngöremiyoruz.”