A3 Haber

İlahiyatçı Demircan’dan bilim dışı açıklama: Koronavirüsün nedeni evlilik dışı ilişki ve eşcinsellik!

İlahiyatçı Demircan’dan bilim dışı açıklama: Koronavirüsün nedeni evlilik dışı ilişki ve eşcinsellik!
Mart 17
09:33 2020

Habertürk’teki bir yayında konuşan ve kadın düşmanı söylemleriyle bilinen ilahiyatçı Ali Rıza Demircan, koronavirüs gibi diğer salgın hastalıkların nedeni olarak evlilik dışı ilişki ve eşcinselliği gösterdi.

Habertürk TV’de koronavirüsün ve salgın hastalıklarının tartışıldığı bir programa katılan Ali Rıza Demircan, canlı yayında bilim dışı ve gerici sözler sarf etti.

Koronavirüs gibi salgın hastalıkların nedenini evlilik dışı ilişkiye ve eşcinselliğe bağlayan Demircan, “Zina, evlilik dışı ilişki, eşcinsel, evlilik hayatında anal ilişki ve regl döneminde ilişki. Bu yasaklar rahim olan rabbimizin koyduğu yasaklardır. Bu yasaklara riayet ederseniz pek çok hastalığın önlemini henüz daha oluşmadan almış olursunuz” dedi.

Programı izleyen birçok yurttaş Demircan’a sosyal medya üzerinden tepki gösterdi.

Ali Rıza Demircan, Beyoğlu’nun önceki belediye başkanı AKP’li Ahmet Misbah Demircan’ın babası. Ahmet Misbah Demircan halen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı olarak görev yapıyor.

Veyis Ateş özür diledi

Öte yandan Veyis Ateş, programda sarf edilen sözler üzerine Twitter üzerinden açıklama yaptı ve özür diledi.

Veyis Ateş hesabından yaptığı açıklamada, “Bu akşam Habertürk TV Ana Haber’de ağırladığım A. R. Demircan’ın açıklamaları haklı tepkilere sebep olmuştur. Programda kamuoyunun gündemindeki umre ve cuma ve vakit namazı konuşulacağı konusunda anlaşılmış olmasına rağmen konuğun canlı yayında mevzuyu toplumu ayrıştıran konulara getirmesinden ve yayın ilkelerimizle bağdaşmayan nitelikte beyanlarda bulunmasından ve buna yayın esnasında gereken tepkinin gösterilememesinden dolayı çok üzgün olduğumu belirtmek isterim. Saygılarımla” ifadelerine yer verdi.