A3 Haber

Ekonomiye ‘koronavirüs’ darbesi: S&P ve Fitch’den korkutan uyarı

Ekonomiye ‘koronavirüs’ darbesi: S&P ve Fitch’den korkutan uyarı
Mart 18
10:57 2020

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Standard & Poor’s ve Fitch Ratings, dünya genelinde koronavirüs salgını nedeniyle ekonomik anlamda durgunluk yaşanacağı ve ülkelerin mali durumlarının zayıflayacağı belirtildi. Salgın nedeniyle vaka ve ölü sayısı gün geçtikçe artan ülkelerde iş yerleri üretime ara verdi. Fitch’den bu konuyla ilgili yapılan açıklamada salgından etkilenen ülkelerin karşılaştığı en temel ekonomik sonucun faaliyetlerin ani bir şekilde durması olduğu vurgulandı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Standard & Poor’s (S&P) ve Fitch Ratings yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomiye olumsuz etkisini konu alan açıklama yayınladılar. S&P, salgın nedeniyle duran ekonominin bu yıl küresel resesyona neden olacağını öngördü. Fitch Ratings’ten yapılan açıklamada, Covid-19 salgını ve buna bağlı uygulanan politikaların ekonomik etkilerinin, bu yıl ortalamadan daha fazla kredi notu aksiyonu alınmasına neden olabileceği ifade edildi.

Önlemler ekonomide ani durmaya sebep oldu

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P’den yapılan açıklamada, salgının kontrol altına alınmasına yönelik alınan önlemlerin ekonomide ani bir durmaya neden olduğu belirtildi.

Fitch Rating, koronavirüs salgınının ülkelerin mali durumlarını zayıflatacağına dikkat çekerken salgından etkilenen ülkelerin karşılaştığı en temel ekonomik sonucun faaliyetlerin ani bir şekilde durması olduğu vurguladı.

Salgın küresel durgunluğa neden olacak

S&P açıklamada, koronavirüs salgınına karşı alınan önlemlerle duran ekonominin, dünya genelinde yoğun bir kredi baskısı oluşturarak, bu yıl küresel bir resesyona neden olacağı vurgulandı.

Fitch Rating ise salgına bağlı olarak uygulanan politikaların ekonomik etkilerinin, bu yıl ortalamadan daha fazla kredi notu aksiyonu alınmasına neden olabileceği belirtildi.

S&P: Temerrüt artışına neden olacaktır

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global, koronavirüs salgınını önlemek için başlatılan tedbirler nedeniyle ekonomilerin durması sonucu dünya çapında resesyon görüleceğini ve gelecek 12 ayda ABD’li finans dışı şirketlerin temerrüt oranlarının %10’u aşabileceğini bildirdi. Nakit akışındaki düşüş, sıkı finansal koşullar ve petrol fiyatındaki eş zamanlı şokun kredi itibarına zarar vereceğine işaret edilen açıklamada, salgının etkisinin büyüklüğünün sanayi ve varlık sınıfına göre farklılık göstereceğini kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen S&P Küresel Araştırma Başkanı Alexandra Dimitrijevic, “Bu faktörler büyük ihtimalle temerrütlerde bir artışa neden olacaktır. ABD’de finansal olmayan şirketlerde temerrüt oranı, 12 aylık süreçte yüzde 10’un üzerine çıkabilir ve Avrupa’da tek haneli oranlara yükselebilir” değerlendirmesinde bulundu.

Dimitrijevic, ciddi ancak kısa ömürlü olacak ekonomik küçülmenin, zayıf kredileri ya da doğrudan maruz kalan sektörleri etkilemesinin muhtemel olduğunu aktardı. Dimitrijevic, “Uzun süreli resesyonun daha geniş sonuçları olacaktır” açıklamalarında bulundu.

“Korkulandan daha kötü durumda”

S&P’den yapılan bir diğer açıklamada da aşağı yönlü riskler nedeniyle ekonomik büyümenin yüzde 1 ile yüzde 1.5 arasında gerçekleşmesinin öngörüldüğü bildirildi.

Açıklamada, salgının ekonomik etkilerinin sert bir şekilde kötüleştiğine işaret edilirken, Çin’den gelen ocak ve şubat ayına ilişkin ekonomik verilerin korkulandan daha kötü olduğu açıklandı.

Avrupa ve ABD’de ekonomik faaliyet, kazançlar ve kredi kalitesinin kötüleştiğine dikkat çekilen açıklamada, Covid-19 salgının tırmanışa geçmesi, piyasalardaki dalgalı seyir ve artan kredi baskısıyla bu yıl küresel bir resesyon beklediği belirtildi.

Fitch: Ülkelerin mali durumları zayıflayacak

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ülkelerin mali durumlarını zayıflatacağını bildirdi. Açıklamada, geleneksel makroekonomik politikaların hane halkı ile kurumsal gelirler üzerinde iyileştirici etkisi olabileceği ve büyük bir ekonomik düşüşü önleyebileceği kaydedildi.

Fitch’in gayrisafi yurt içi hasılaya göre mali dengeleri, hükümetlerin borç stoklarını, faiz ödemelerini ve döviz cinsinden devlet borçlarını göz önünde bulundurarak kamu maliyesini ölçtüğü ifade edilen açıklamada, mevcut durumda kuruluşun mali girişimleri kredi temelleri üzerindeki orta vadeli etkileri açısından değerlendirmeyi sürdüreceği belirtildi.

Gelecek dönemde dalgalanmalar bekleniyor

Açıklamada, kuruluşun geçici olması amaçlanan koronavirüs salgınına karşı alınan önlemleri değerlendirirken aynı analitik çerçeveyi uygulayacağı kaydedilerek gelişmekte olan ülkelerde mali koşulların genellikle emtia fiyatları, döviz kurları ve küresel fonlama koşulları gibi değişimlere maruz kaldığı açıklandı.

Söz konusu faktörlerin kuruluşun değerlendirme sürecinin bir parçası olacağı belirtilen açıklamada, bu faktörlerin gelişmekte olan ülkelerin kamu maliyesini hem gelir hem de harcamalar anlamında daha oynak hale getirdiği ve gelecek dönemde bu oynaklığın beklendiği kaydedildi.