A3 Haber

AKP Grup Başkanvekili Muş: İnfaz düzenlemesinde son aşamaya gelindi

AKP Grup Başkanvekili Muş: İnfaz düzenlemesinde son aşamaya gelindi

AKP Grup Başkanvekili Muş: İnfaz düzenlemesinde son aşamaya gelindi
Mart 20
13:26 2020

AKP Grup Başkan Vekili Mehmet Muş, “İnfaz düzenlemesiyle alakalı son aşamaya gelmiş bulunmaktayız” açıklamasında bulundu.

AKP Grup Başkan Vekili Mehmet Muş, Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nda değişikliği öngören 2. Yargı Paketi’ni Meclis Başkanlığına sunduklarını bildirdi.

Teklif ile  hukuk yargılamasının sadeleştirilmesi, etkinliğinin artırılması ve 4,2 milyondan fazla dosyanın hızlı bir şekilde sonuçlanması hedefleniyor.

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, teklifinin detayları hakkında açıklamalarda bulunurken, Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun çıkarıldığından bu güne geçen 9 sene zarfında, uygulayıcılar ve paydaşlar tarafından gözlemlenen aksaklıklar olduğuna dikkat çekerek, söz konusu düzenleme ile aksaklıkları ortadan kaldırmayı hedeflediklerini söyledi.

Paketteki düzenlemeler

Düzenleme ile özellikle hukuk yargılamasında yer alan bazı müesseselerin revize edileceğini kaydeden Muş ön inceleme, belirsiz alacak davası, yargılama süreleri, feragat, sulh ve kabul, bazı tebligat zorunlulukları, bozmadan sonra ıslah, ihtiyati tedbir, kanun yoluna müracaat, tamamlama kararları, tahkim, delil tespiti, sulh ve arabuluculuğa teşvik, mahkemelerin uzmanlaşması, ses veya görüntü yoluyla duruşmaların yapılması gibi pek çok usul kurumuyla ilgili düzenlemelerin pakette yer aldığını bildirdi.

2. Yargı Paketinde bazı tüketici davalarında, dava şartı olarak arabuluculuk müessesinin getirilmesi yer alırken, Mehmet Muş tüketici mahkemelerinde yıllık 50 bin davanın görüldüğüne işaret ederek,  düzenleme ile sorunları çözmeyi hedeflediklerini kaydetti. Mehmet Muş zorunlu arabuluculuk düzenlemesi konusunda şu bilgileri verdi:

“Zorunlu arabuluculuk müessesesi 2018’de, iş uyuşmazlıklarında ilk uygulamaya girdi. 2019’da ise ticari uyuşmazlıklarda bunu kapsama aldık. Zorunlu arabuluculuk kapsamında çözülen iş uyuşmazlığı 460 bin 90 yani yaklaşık yüzde 65’i arabuluculuk vasıtasıyla mahkemeye gitmeden çözülmüş oluyor. Ticari davalarda ise 73 bin 46 dava. O da yaklaşık olarak yüzde 57’ye tekabül etmektedir. Bu tüketici davalarında belli bir miktarın üstünü, mahkemeden önce zorunlu arabuluculuk müessesesinde çözmeyle alakalı bir teklifi, Meclis Başkanlığına bu vesileyle vermiş olacağız.”

Muş, kahkemelerdeki işleyişi ve aksaklıkları gözden geçirerek yargı paketini hazırladıklarını belirterek, “Hem mahkemeler hem avukatlar hem de ilgili taraflar noktasında işleyişi kolaylaştıracak, hızlandıracak önemli değişiklikler içermektedir. Tamamen vatandaşımızın hayatını kolaylaştıran ve mahkemeler, hukukun işleyişi ve usuller konusunda ortaya çıkan aksaklıkları gidererek süreçlerin daha hızlı işlemesini sağlayacak bir düzenleme” diye konuştu.

İnfaz düzenlemesi için de harekete geçildi

Muş, mahkumlar ve aileleri tarafından beklenen infaz düzenlemesiyle ilgili düzenleme konusunda da son aşamaya geldiklerini bildirirken, ”Meclis’te önümüzdeki hafta diğer siyasi parti gruplarıyla görüşmeler yapacağız. Onlarla görüştükten sonra teklifimizi nihai hale getirip Meclis Başkanlığına sunacağız” dedi.

Paketteki yenilikler

Teklif ile getirilen bazı düzenlemeler şöyle

E-DURUŞMA: Yargıda e-duruşma ile taraflar, tanıklar, bilirkişiler ve uzmanlar, duruşmalara bulundukları yerden ses ve görüntü nakli yoluyla katılabilecek ve bu yöntemle usuli işlemleri de yapabilecekler.

TİCARET MAHKEMELERİ: Ticaret mahkemeleri ile fikri ve sınai haklar mahkemelerinin il merkezlerinde kurulması ve o ile bağlı ilçelerdeki davaların da bu mahkemelerde görülmesi öngörülüyor.

TÜKETİCİ UYUŞMAZLIKLARINDA ARABULUCULUK: Tüketici uyuşmazlıklarına arabuluculuk zorunlu kılınıyor. Tüketici uyuşmazlıklarının önemli bir kısmında dava şartı olan arabuluculuk usulü getiriliyor.

ÖZEL TAKİP: Sigorta şirketlerinden veya güvence hesabından talep edilecek tazminat alacakları için özel bir takip usulü gelecek. Tazminat alacakları bizzat hak sahibi tarafından ya da birinci derece yakınlar, kanuni temsilciler veya sadece avukatlar aracılığıyla takip edilecek. Bu alacak hakları, belirtilen kişiler dışındakilere de devredilemeyecek.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER