A3 Haber

Fransa’da koronavirüs nedeniyle ilk doktor ölümü

Fransa’da koronavirüs nedeniyle ilk doktor ölümü

Fransa’da koronavirüs nedeniyle ilk doktor ölümü
Mart 22
17:53 2020

Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran, koronavirüse yakalanan 68 yaşındaki bir doktorun yaşamını yitirdiğini açıkladı. Veran, doktorun koronavirüsün ilk sağlık çalışanı kurbanı olduğunu söyledi.

Fransa Sağlık Bakanı Oliver Veran, ülkede ilk kez bir doktorun koronavirüsle mücadele ederken yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Veran, Fransa’da korona virüsünün ilk sağlık çalışanı kurbanının acil doktoru 68 yaşındaki Jean Jacques Razafindranazy olduğunu belirtti.

“Virüse başka yerlerde de maruz kalabilirler”

Yerel televizyon kanalı LCI TV’ye bağlanarak virüsle mücadelede ön cephede olan sağlık çalışanlarını takdir eden Veran, onlara olan güveninin sonsuz olduğunu dile getirdi ve gelecek günlerde vakaların artabileceğine yönelik uyarıda bulundu.

Veran, sağlık çalışanlarının maske ve ekipman sıkıntılarına ilişkin soruya ise “Sağlık çalışanlarının virüse hastanede değil, başka yerlerde de maruz kalabileceğini biliyoruz” diye cevap verdi.

Koruyucu ekipmanların sağlıkçılar için elzem olduğunu berliten Veran, “Ancak ekipmanlı ya da ekipmansız, profesyonel uygulamanızda hasta olabilirsiniz, sağlık çalışanı olsanız da hasta olabilirsiniz” dedi.

Yoğun bakım uzmanıydı​

Yaşamını yitiren doktorun, Paris’in güneyindeki Compiegne şehrindeki bir hastanede yoğun bakım uzmanı olduğu bildirildi. Koronavirüs teşhisi konulmasının ardından Lille Hastanesi’ne kaldırıldığı, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığı ifade edildi. Ölümünün açıklanmasının ardından Fransızlar, doktor Razafindranazy’i kahraman ilan etti.

​Öte yandan, 14 bin 459 vakanın bulunduğu ve 562 kişinin hayatını kaybettiği Fransa’da son verilere göre 345 sağlık çalışanına korona virüs teşhisi konulduğu belirtildi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER