A3 Haber

Gergerlioğlu: KHK’liler ve güvenlik kontrolüne takılan sağlık emekçileri pandemi hastanelerinde çalışacak

Gergerlioğlu: KHK’liler ve güvenlik kontrolüne takılan sağlık emekçileri pandemi hastanelerinde çalışacak
Mart 22
09:27 2020

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile görüşen HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu KHK ile ihraç edilen ve güvenlik soruşturmaları nedeniyle atanamayan sağlık emekçilerine ilişkin önemli bilgiler verdi.

A3 Haber Merkezi- Türkiye’de yeni tip koronovirüs Kovid-19 salgını yayılmaya devam ederken, sağlık emekçilerinin de iş yükü arttı. Birçok alanda uzmanların yetersizliği ve sağlık alanında yaşanan eksiklikler ‘güvenlik’ soruşturması nedeniyle atanamayan sağlık emekçileri ile Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen sağlık emekçilerinin durumunu bir kez daha gündeme getirdi.

“Bakanlık yetkilileri Doç. Dr. Mustafa Ulaşlı ile görüşecek”

Kendisi de KHK’li hekimler arasında bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile telefonda görüştü. KHK’li Doç. Dr. Mustafa Ulaşlı’nın durumuna dair görüştüğünü aktaran Gergerlioğlu, “Tıbbi Genetik Uzmanı Ulaşlı’nın durumuna dair kendisinin de bilgisi olduğunu ve pazartesi bakanlık yetkililerinin kendisiyle görüşeceğini aktardığını söyledi” ifadesini kullandı. Ulaşlı’nın daha önce TÜBİTAK çalışmaları yaptığını ve koronovirüse ilişkin de araştırmaları olduğunu hatırlatan Gergerlioğlu, “Umarım değerlendirilir” dedi.

“KHK’liler pandemi hastanelerinde çalışabilecek”

Gergerlioğlu, 15 bin sağlık emekçisinin KHK’li olduğunu bakana aktardığını ve salgın hastalığın yaygınlaştığı Türkiye’de bunların da değerlendirilmesi gerektiğini belirttiğini söyledi. Koca’nın salgın nedeniyle açılan pandemi hastaneler olduğu ve KHK’lilerin burada çalışmasına izin verileceği yönünde bir açıklama yaptığını söyleyen Gergerlioğlu, “Onlara saha açılacağını söyledi ama işe iade edileceğine dair bir şey söylemedi” diye konuştu.

Güvenlik soruşturmaları nedeniyle atanamayan sağlık emekçilerine dair Bakan Koca’nın daha olumlu bir sinyal verdiğini dile getiren Gergerlioğlu, “Bakan onlar için daha güzel bir cevap verdi. Onların işlemlerini hızlandıracağız. Olumlu bir sinyal aldım. Belli ki sağlık elemanı eksikliği var ve onlarda bunun farkında. Önemli bir açık var ve tehlikede büyüyor” dedi.

“Kaygılar siyasi değil insani olmalı”

Ömer Faruk Gergerlioğlu, şöyle konuştu: “Başka bir ülke anında bu konuda karar verir ve bunları geri çağırırdı. Şu an da İngiltere emekli doktorlarını çağırıyor. Bizim ülkede ise 30 yaşında dinamik, cevval bir sürü insan siyasi kaygılardan dolayı çağrılmıyor. Bu olası bir iş değil ve insani değil. Başka bir ülkede olsa bu sağlık çalışanları anında iade edilirdi. Bunun peşini bırakmayacağım, kamuoyu oluşturmaya devam edeceğim.

Gergerlioğlu, kendilerine birçok çalışan doktorun da ulaştığını ve “Hocam çok yoğun şartlarda çalışıyoruz, stres altındayız, kronik hastalıklarımız var, akciğer hastalığım var, enerji düşüklüğüne dayanamam” dediklerini aktardı. Bu şikayetlerin dahi sağlık alanında büyük bir ihtiyaç göstergesi olduğunun altını çizen Gergerlioğlu, “Siyasi kaygılardan ziyade insani kaygılar öne geçmelidir. Toplum büyük bir hizmet bekliyor. Bir ihtiyaç var burada, diretmemek lazım. İnsanlar göreve hazır” diye konuştu.