A3 Haber

HDP Eş Genel Başkanı Sancar: Eşitlik ilkesi gözetilmeli, düzenleme tüm mahkumları kapsamalı

HDP Eş Genel Başkanı Sancar: Eşitlik ilkesi gözetilmeli, düzenleme tüm mahkumları kapsamalı
Mart 23
16:11 2020

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, 3. Yargı Paketi tartışmalarına ilişkin olarak “Eşitlik ilkesi mutlaka esas alınmalı. Düzenleme tüm mahkumları kapsamalı” dedi.

A3 Haber Merkezi- HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, belediyelerine kayyum atanmasına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Belediyelerine atanan kayyumlarla ilgili henüz resmi bir açıklamanın yapılmadığını söyleyen Sancar, “Bütün dünya insanlığı tehdit eden koronavirüs ile mücadele için yöntemler ararken Türkiye’de iktidar bambaşka hesaplar içinde bugün sabahın erken saatlerinde Batman, Silvan, Lice, Ergani ve Eğil belediyelerimiz ablukaya alındı. Ayrıca belediye başkanlarımıza da doğrudan tebligat gerçekleşmedi. Yani bu operasyonun bir kayyım operasyonu olduğu ortaya çıkıyor bu yönde pek çok veri var. Kayyım operasyonlarını dileriz iktidar bir kez daha ortaya koymuyordur. Eğer böyle ise ortaya çıkan gerçekleri de halkımızla paylaşmamız gerekiyor” dedi.

“Ayrımsız bütün mahkumları ve tutukluları kapsamalı”

Sancar gazetecilerin sorusu üzerine korona pandemisi nedeniyle düzenlenen 3. Yargı Paketi’ne ilişkin şöyle konuştu: “Eşitlik ilkesi mutlaka esas alınmalıdır. Ayrımcılık kesinlikle kabul edilemez böyle bir ortamda. Daha önce de söyledik, yoksulları ve hassas durumda olan kurumları ve orada tutulan insanları tehdit ediyor. Bu konuda ayrımcı yaklaşım insanların hayatıyla keyfi bir şekilde oynamak anlamına gelecektir. Biz yapılacak düzenlemenin ayrımsız bütün mahkumları ve tutukluları kapsaması gerektiğini söylüyoruz. Temel yaklaşımımız budur ve bu yaklaşımdan vazgeçmemiz mümkün değil. Cezaevlerinde salgın tehlikesini gözeten, şeffaf bir yönetim istiyoruz.