A3 Haber

Koronavirüs yasaklarını çiğneyenlere verilecek cezalar: Hangi ihlale hangi ceza verilecek?

Koronavirüs yasaklarını çiğneyenlere verilecek cezalar: Hangi ihlale hangi ceza verilecek?

Koronavirüs yasaklarını çiğneyenlere verilecek cezalar: Hangi ihlale hangi ceza verilecek?
Mart 23
12:30 2020

Türkiye’de koronavirüs salgının önüne geçmek için birçok alanda tedbir ve yasaklar uygulamaya koyuldu. Bu yasaklara uyulmaması halinde uygulanacak yaptırımlar da merak konusu oldu. İşte koronavirüs yasaklarını çiğneyenlere verilecek cezalar…

Koronavirüs salgınını önlemeye yönelik tedbirler kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile yurt genelinde tüm kahvehaneler, internet kafeler sinema ve tiyatrolar kapatıldı.Park ve mesire alanlarında piknik ve mangalın yapılması yasaklan. 65 yaş ve üstü ile risk grubundaki kronik hastalığı olanlara sokağa çıkma yasağı getirildi. Ancak ne yasaklar ne de uyarılar insanları evde tutmaya yetmiyor.  İşte her şeye rağmen yasaklara uymayanlara kesilecek cezalar.

PARK, MESİRE ALANLARINDA PİKNİK VE MANGAL YAPMAK: Önce Zabıta tarafından uyarılacak.  Ardından Kabahatler Kanununa göre, emre aykırı davranışta bulunanlara 387 TL para cezası uygulanacak. Gerekli durumlarda polis ile gidilecek. Aynı suçu işlerse ikinci defa ceza uygulanabiliyor.

SOKAĞA ÇIKMAK: Bu yasağa uymayarak sokağa çıkan 65 yaş ve üstü, kronik rahatsızlığı bulunanlara 3 bin 150 TL para cezası uygulanacak veya TCK’nın 195. maddesine göre suç duyurusunda bulunulacak.

GRUPLAR HALİNDE ASKER UĞURLAMAK:  Yasaklara uymayanlara Hıfzıssıhha Kanunu 282. maddesine göre 3 bin 150 TL para cezası ya da Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesine göre 392 TL para cezası uygulanacak.

YASAKLI İŞYERİNİ AÇMAK: Zabıta memurları tarafından müşterilere açık olan pastane, restoran şeklindeki iş yerlerine 387 TL para cezası uygulanacak. Gerekli durumlarda polis ile gidilecek. Cezai işleme rağmen yasağa uyulmazsa, yeniden para cezası kesilecek.

KAPATILAN BERBER VE KUAFÖRLERİ AÇMAK: Yasağa rağmen berber, güzellik salonu ve kuaförler faaliyetlerini sürdürürse, Zabıta tarafından 387 TL para cezası verilecek. Yasak ikinci kez çiğnenirse, yeniden para cezası uygulanacak.

CUMA NAMAZI İÇİN CAMİYE GİTMEK:  Hıfzıssıhha Kanunu 282. maddesine göre 3 bin 150 TL para cezası ya da Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesine göre 392 TL para cezası uygulanacak. Yine aynı şekilde vakit namazlarına gitmenin cezası 3 bin 150 TL, Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesine göre 392 TL para cezası uygulanacak.

ERTELENMESİNE RAĞMEN SPOR MÜSABAKASI YAPMAK: Hıfzıssıhha Kanunu 282. maddesine göre 3 bin 150 TL para cezası ya da Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesine göre 392 TL para cezası uygulanacak.

YASAKLANAN ETKİNLİKLERDEN HERHANGİ BİRİNİ YAPMAK: Tiyatro, sinema, konser salonu, düğün salonu, içkili lokanta, kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile kafe, internet kafe,oyun salonları, kapalı çocuk oyun alanları, çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezleri kapatıldı. Zabıta tarafından 387 TL para cezası uygulaması, Hıfzıssıhha Kanunu 282. maddesine göre 3 bin 150 TL para cezası ya da Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesine göre 392 TL para cezası uygulanacak.

ASKERLERİN ÇARŞIYA ÇIKMASI:  Yasağa uymayanlara da 3 bin 150 TL para cezası ya da 392 TL para cezası uygulanacak.

YURTDIŞINA ÇIKMAK: Kamu görevlilerine yurt dışı yasağı getirildi. Hıfzıssıhha Kanunu 282. maddesine göre 3 bin 150 TL para cezası ya da Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesine göre 392 TL para cezası uygulanacak.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER