A3 Haber

Uzaktan eğitimde ilk gün: Adnan Menderes’in idamı izletildi, ilahi dinletildi

Uzaktan eğitimde ilk gün: Adnan Menderes’in idamı izletildi, ilahi dinletildi
Mart 23
13:48 2020

Koronavirüs salgını nedeniyle uygulamaya geçilen uzaktan eğitim sisteminin ilk gününde, çocuklara ders aralarında Adnan Menderes’in idamı izletildi, ilahi dinletildi.

A3 Haber Merkezi- Koronavirüs salgını nedeniyle okullara verilen aranın ardından başlayan uzaktan eğitimin ilk günü, AKP’nin ideolojik kampına dönüştürüldü. Ders aralarında çocuklara Adnan Menderes’in idam sahnesinin de yer aldığı politik kısa animasyon izletildi, ilahi dinletildi.

Ders aralarında çocuklara AKP propagandası

EBA TV’de, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da sık sık ‘demokrasi referansı’ olarak dilinden düşürmediği Adnan Menderes anlatıldı. Ders aralarında öğrencilere “Kilometre Taşları – Adnan Menderes” adlı kısa animasyon izletildi. Filmde, çocuklara gösterilmemesi gereken idam sahnesi de detaylı şekilde izletildi.

Ders aralarında ayrıca çocuklara ilahi de dinletildi. Çocuklara idam sahnesi ve ilahi içeren yayınlar sunulması sosyal medyada büyük tepki topladı.

İşte o görüntüler

Milyonlarca ilköğretim öğrencisi ve ailelerin televizyon başına geçmesiyle birlikte 12 dakika süren ders aralarında belgesel yayınlandı. “Kilometre Taşları” adlı animasyon belgeselde ise Adnan Menderesin hayatı ve idam sahneleri izletildi. Çocuklara bu tür belgeselin izletilmesi ise ailelerin tepkisine neden oldu.

Bakan Selçuk’tan skandal görüntüler hakkında açıklama

Adnan Menderes’in idam sahnesinin ayrıntılı bir şekilde çocuklara izletilmesine ilişkin açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıklamasında, “Güvenip denetleme ihtiyacı duymadığım ekibin hazırladığı görüntüleri onaylamıyorum” dedi. 

Ziya Selçuk, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: 

”Bir haftada üç yeni kanal kurup içeriklerini hazırlamak için ben ve ekibim büyük bir gayretle çalıştık. Dersleri merkez alarak yüzlerce çekimin tamamını kontrol ettik. Bu yoğun süreçte üzülerek ifade ediyorum ki, görev dağılımında kendilerine güvenerek denetleme ihtiyacı duymadığım ekibin hazırladığı etkinlik saati görüntülerini ben de onaylamıyorum ve çocuklara uygun olmadığını düşünüyorum.

Nasıl ki okullarımızdaki içeriklere hassasiyet gösteriyorsak yayınlara da göstereceğiz. Hepimiz için yeni ve zorlu bir süreç. Bu konuda sizlerin de anlayışınızı rica ederim. Gözden kaçırdığım bir kaç dakikalık bir görüntünün üzerine titrediğim sisteme verdiği zararı konuşuyor olmanın ne kadar rahatsız edici olduğunu anlatamam.”