A3 Haber

İran’da 6 yaşındaki çocuk koronavirüsten yaşamını yitirdi

İran’da 6 yaşındaki çocuk koronavirüsten yaşamını yitirdi
Mart 24
11:42 2020

Koronavirüsün Çin’den sonra en çok etkilediği ülkelerden İran’dan acı bir haber geldi. İran’da 6 yaşında bir çocuk yaşamını yitirken, salgının en genç kurbanının ise 3 yaşında olduğu öğrenildi.

Çin’den yayılan koronavirüs salgını en çok yaşlıları etkilese de bağışıklık sistemi düşük olan çocuklar da yaşamını yitiriyor. İran’da koronavirüs nedeniyle altı yaşında bir çocuk hayatını kaybetti.

İran’da altı yaşında bir çocuğun yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle yaşamını yitirdiği açıklandı.

Kuzey Horasan Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, Kuzey Korasan eyaletinde şu ana kadar 189 kişide koronavirüs tespit edildiği belirtildi.

Açıklamada, bu hastalardan 19’unun yaşamını yitirdiği aktarılırken altı yaşındaki bir çocuğun da koronavirüs kurbanlarından olduğu ifade edildi.

Koronavirüs tedavisi gören 99 kişinin ise iyileşerek hastanelerden taburcu edildiği kaydedildi.

Virüsün en küçük kurbanı 3 yaşında

Çin’in Vuhan kentinde aralık ayında ortaya çıkmasının ardından kısa sürede dünyada küresel salgına yol açan koronavirüsün risk grubunu yaşlıların oluşturduğu söylense de doktorlar, hastalığın çocuklara da bulaşabildiğini ve bağışıklık sistemi zayıf çocuk ve gençlerde ölümcül sonuçlara yol açabileceği uyarısında bulunuyor.

İran Sağlık Bakanlığı, 14 Mart’ta yaptığı açıklamada, ülkede yeni tip korona virüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin yaş ortalamasının 67, hastalığa yakalananların yaş ortalamasının da 54 olduğunu, virüse yenik düşen en küçük kurbanın ise aynı zamanda lösemi hastası üç yaşında bir çocuk olduğunu açıklamıştı.

İran’da 8 bin 376 kişi iyileşerek taburcu edildi

Hastalığın ortaya çıktığı Çin ve İtalya’nın ardından en çok can kaybının yaşandığı ülke İran’da, virüs ilk kez 19 Şubat’ta Kum kentinde tespit edilmiş, ardından tüm eyaletlere yayılmıştı.

Ülkede virüse yakalananların sayısı 23 bini aşarken can kaybı bin 812’ye yükseldi. Koronavirüs teşhisi konulanlardan 8 bin 376’sı ise iyileşerek taburcu edildi