A3 Haber

İspanya Savunma Bakanı: Pek çok yaşlı evlerinde ölüme terk edilmiş

İspanya Savunma Bakanı: Pek çok yaşlı evlerinde ölüme terk edilmiş
Mart 24
12:16 2020

Avrupa’da koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkelerden İspanya’da, pek çok yaşlının evlerinde ölüme terk edildiği ortaya çıktı. Salgına karşı görevlendirilen askerler, gittikleri bazı evlerde yaşlıları yaşamlarını yitirmiş bir halde buldu.

İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles, ülkede koronavirüs salgınıyla mücadele ve dezenfekte için göreve çağrılan askeri ilk yardım birliklerinin, pek çok yaşlı insanı yataklarında ölüme terk edilmiş bir halde bulduklarını söyledi.

Robles, “Ziyaretlerinin bazılarında ordu, tamamen terk edilmiş yaşlı insanlarla karşılaştı, hatta bazıları yataklarında yaşamlarını yitirmişti” dedi.

“Yasal süreç başlatılacak”

Bu tarz ‘insanlık dışı’ bir tutumun hoş görülemeyeceğini vurgulayan Robles, sorumluluklarını görmezden gelen kişilere karşı yasal süreç başlatılabileceğini açıkladı.
Bakan, “Bu konuda oldukça dobra ve acımasız olacağız ve oldukça açık bir mesajımız var: Kanunun tüm ağırlığı, yükümlülüklerini yerine getirmeyenlerin üzerinde olacak” ifadelerini kullandı.

Ülkeyi sarsan haber, yetkililerin 650 bin hızlı test kitini dağıtmaya hazırlandığı sırada geldi. Testler, bakım evlerindeki yaşlılar, salgından en çok etkilenen bölgelerde bulunanlar ve sağlık görevlileri için kullanılıyor.

İspanya’da salgın nedeniyle şimdiye kadar 2 bin 311 kişi yaşamını yitirdi, virüsle enfekte olan kişi sayısı 35 bin 136’ya ulaştı.