A3 Haber

Trump’tan ’30 bin solunum cihazı lazım’ diyen New York valisine: Daha yeni 4 bin yolladım

Trump’tan ’30 bin solunum cihazı lazım’ diyen New York valisine: Daha yeni 4 bin yolladım
Mart 25
16:03 2020

ABD Başkanı Donald Trump, New York eyaletinin valisi Andrew M. Cuomo’nun 30 bin solunum cihazına ihtiyaç olduğu şeklindeki açıklamasına “Daha yeni 4 bin tane yolladım” diyerek yanıt verdi.

ABD’nin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisinin yeni merkezi olması beklenirken, baştan beri hastalığı ciddiye almamakla eleştirilen ABD Başkanı Donald Trump New York eyaletinin valisi Andrew M. Cuomo’nun eleştiri bombardımanına verdiği yanıtla da şaşırttı.

Dün Cuomo, Trump yönetiminin New York için yeterli desteği vermediğini dünyaya ilan ederken şöyle konuşmuştu:

“Federal Acil Yönetim Kurumu, 400 suni solunum cihazı gönderiyor. 30 bine ihtiyacım varken 400 tane ile ne yapabilirim? Bu durumda ölecek 26 bin kişiyi siz belirleyin, çünkü sadece 400 suni solunum cihazı gönderiyorsunuz.”

“Çok sıkı çalışıyorum”

Bugün Trump’tan Twitter’da şu yanıt geldi:

“New York şehri ve eyaletine yardım etmek için çok sıkı çalışıyorum. Hem belediye başkanı hem de valiyle muhatap olarak onlar için muazzam boyutta üretim halindeyim, yeni dört tıp merkezi, dört yeni hastane dahil. Cuomo’dan hoşlanmadığım için (ki hoşlanıyorum) onlara yardım etmediğim, yalan haber. Daha yeni 4 bin solunum cihazı gönderdim!”

Bu tweet, “New York’un 30 bin solunum cihazına var, 4 bin yetersiz, neyi anlamıyorsun” tarzı tepki ve yorumlara neden oldu.

Daha önce Trump, Twitter’dan Ford, General Motors ve Tesla ile anlaştıkları, bu üç otomotiv devinin solunum cihazları ve diğer metalden yapılan tıbbi teçhizatları üreteceklerini duyurmuştu.