A3 Haber

Kuzey Kıbrıs’tan örnek davranış: Başbakan, bakan ve milletvekili maaşından yüzde 56 kesinti yapılacak

Kuzey Kıbrıs’tan örnek davranış: Başbakan, bakan ve milletvekili maaşından yüzde 56 kesinti yapılacak
Mart 26
00:43 2020

Kuzey Kıbrıs’ta koronavirüs nedeniyle alınan ekonomik önlemler kapsamında başbakan, bakan ve milletvekili maaşlarından yüzde 56 kesinti yapılması kararlaştırıldı.

A3 Haber Merkezi- Kuzey Kıbrıs’ta Başbakan Ersin Tatar, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından koronavirüs nedeniyle alınan ekonomik kararları açıkladı. Küresel salgınla ilgili toplumsal olarak fedakarlık yapma zorunluluğu olduğunu belirten Tatar, başbakan, bakan ve milletvekili maaşlarından yüzde 56, ayrıca beş bin liranın üzerinde maaş alan memurlardan da yüzde 25’e kadar uzanabilecek kademeli kesinti yapılmasının kararlaştırıldığını bildirdi.

Beş bin TL’nin altındaki maaşlardan kesinti yok

Tatar, maaş kesinleri ile ilgili alınan kararlar hakkında şöyle konuştu: “Net 5 bin TL üzerinde olan maaşlardan yüzde 25’e kadar ulaşan kesinti yapılacaktır. En yüksek maaş ise net 8,500 TL’yi geçmeyecek şekilde kesintinin yüzdeliğine bakılmaksızın düzenlenecektir. Örneğin; 6 bin TL net maaş alan birinden yüzde 16, 10 bin TL maaş alan bir kamu görevlisinden yüzde 25, Başbakan, Bakanlar, Milletvekilleri ve siyasi kamu görevlilerinin maaşlarından yüzde 56’ya varan kesintiler yapılmıştır. Net 5 bin TL’nin altındaki maaşlara hiç bir kesinti yapılmayacaktır.

Bir çok alanda düzenlemelerin yapılacağı ile ilgili geniş bilgi veren Başbakan Tatar, “Olağanüstü durumda ekonomimiz frene bastı. Aylık 550 milyon TL gelirimiz, 200 milyon TL’nin altına düştü. Bizler de ona göre adımlar attık. Bir buçuk milyar TL’lik kaynak yarattık” diye konuştu.