A3 Haber

Barolardan ortak açıklama: Çocuğa yönelik şiddet ve cinsel istismar suçlarında indirim olmaz

Barolardan ortak açıklama: Çocuğa yönelik şiddet ve cinsel istismar suçlarında indirim olmaz

Barolardan ortak açıklama: Çocuğa yönelik şiddet ve cinsel istismar suçlarında indirim olmaz
Mart 26
16:32 2020

Türkiye Barolar Birliği ile 79 baro, infaz yasa tasarısı hakkında ortak açıklama yaparak, “Çocuğa yönelik şiddet ve çocuğun cinsel istismarı suçları infaz indirimi kapsamına alınmamalıdır” çağrısında bulundu.

A3 Haber Merkezi | Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve 79 baro ortak açıklama yaparak koronavirüsün infaz reformunu zorunlu hale getirdiğini belirtirken, birkaç gündür infaz yasası üzerinde değişiklik yapılmasına ilişkin çalışmaların endişe ile izlendiğine dikkat çekildi. TBMM’ye çağrıda bulunulan ortak açıklamada, “Çocuğa yönelik şiddet ve çocuğun cinsel istismarı suçları infaz indirimi kapsamına alınmamalıdır” denildi.

Çocuğun cinsel istismarı suçları ile üstsoya, altsoya, eşe, kardeşe, beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı işlenen kasten yaralama ve neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçlarının faillerinin cezalarının hapishanedeki infaz sürelerini azaltacak bir değişiklik düşünülüyorsa, bunu doğru bulmuyoruz” ifadesi kullanılan ortak açıklamada şöyle denildi; “Böyle bir değişikliğin toplumun her kesimden büyük tepki alacağını biliyoruz. Konu çocuklar ve şiddet mağduru kadınlarla doğrudan ilgili olduğu için tüm milletvekilleri ile siyasi partilere geç olmadan hatırlatma gereğini duyuyoruz. Bu suçlardan verilen mahkumiyet kararlarında yıllar içinde gözle görülür bir artış var iken, infaz indiriminin kapsamına alınmaları cezaların caydırıcılığına zarar verecektir.

Yapılan ortak açıklama şöyle sonlandırıldı: “Böyle bir düzenlemenin tüm mağdurlar açısından telafisi imkansız bir haksızlık anlamına geleceğini, onların hukuki güvenliğine ve hukuka olan inançlarına ağır şekilde zarar vereceğini hatırlatıyoruz. Biz çocuk ve kadın hakları savunucuları olarak çocuğa ve kadına yönelik şiddet uygulayanların, çocukları ve kadınları cinsel olarak istismar edenlerin fail olarak aramızda dolaşmasını istemiyoruz. Toplumun çok geniş kesimlerinin de bunu istemediğini biliyoruz.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER