A3 Haber

İnsanların kendini güvende hissettiği İsrail’i orada çalışan bir Türk doktor anlatıyor: Virüs adım adım izleniyor

İnsanların kendini güvende hissettiği İsrail’i orada çalışan bir Türk doktor anlatıyor: Virüs adım adım izleniyor

İnsanların kendini güvende hissettiği İsrail’i orada çalışan bir Türk doktor anlatıyor: Virüs adım adım izleniyor
Mart 27
14:38 2020

Herkes Güney Kore ile Almanya’dan söz ediyor, bu ülkeleri örnek gösteriyor.
Dikkatle izlenmesi gereken ülkelerden biri de İsrail olmalı.
Şu ana kadar 3,035 vaka belirlenmiş. 10 kişi hayatını kaybetmiş. Günde 5 bin dolayında test yapılıyor.
Türkiye’de daha dün ilk kez 5 bin test yapıldığı ve bizim 84 milyon olan nüfusumuza karşın İsrail’de 8 milyon 620 bin kişi yaşadığı düşünüldüğünde, neden “dikkat” dediğim zaten ortaya çıkıyor!
Fakat dahası var.
Onu da Türkiye’den İsrail’e gitmiş, oraya yerleşmiş halen Kudüs’te doktor olarak çalışan Ata Maden anlatıyor:

• İsrail dünyada en erken ve isabetli önlemleri alan birkaç ülkeden biri. Şu an burada yapılan (çoğu sadece burada olan şeyler de değil) ve bizim de hızla uygulayabileceğimiz çok şey var bence.
• İsrail Sağlık Bakanlığı’nın bu süreçte geliştirdiği, “hamagen” diye bir uygulama var. Konumunuzu takip edip eğer tanı konan bir korona hastası ile son 14 günde yolunuz kesiştiyse size bildirim gönderiyor.
• Bakanlığı herkese açık telegram hesabından her gün kaç test yapıldı, kaç şüpheli, kaç karantina, kaç hasta, konumları, yaş grubu, risk faktörleri her türlü ayrıntıyı paylaşıyor. Fake bilgiler anında yalanlanıyor.
• Bakanlık tarafından sürekli güncellenen, ülkedeki tüm vakaların ve ev karantinasındaki kişilerin konumunu, sayısını, geçmişini gösteren ve sokağına kadar zoom yapabilen 2 resmi harita mevcut.
• Gelirlerinden olanlara aylık “işsizlik maaşı” yolu açıldı. Bu miktar ülkedeki ortalama maaşın altına düşemiyor (asgari ücretin 1.5-2 katı).
• Bize arabalarımıza koymamız için “şu hastanede doktordur” yazısı verdiler. Polis noktalarında işaretsiz araçlar ara ara durdurulup dışarıda olmalarının sebebi soruluyor.
• Otobüslerin yarısı durdu, kalanına devlet onaylı işlere gitme amacı dışında binilmiyor (kontroller mevcut). Aksam 8’den sonra toplu taşıma yok. Ön kapıdan biniş yasak, Şoför yakınına oturulmuyor.
• Virüs 1 ay önce geldi buraya ve hemen karantinalar, uç önlemler başladı. Başbakanın bizzat açıklama yapmadığı bir gun hatırlamıyorum. Kimse anlam veremiyordu başta tabii. Daha Çin dışında vaka yok sayılırdı.
• BURAYA DİKKAT: Bir ülkede vaka artışı varsa GERİYE DÖNÜK 14 gün karantina uygulaması yapıldı. Mesela Avusturya daha 100 vakası bile yokken listeye alindi ve o gün Viyana’dan 12 GÜN ÖNCE dönmüş stajyerim aranıp günün ortasında evine yollandı, hastaneye 2 gün sonra dönmek üzere.
• Bölüm başkanım profesör 2.5 hafta önce Fransa’daki konferanstan geldiğinde 14 gün karantinaya alındı. Fransa bu listeye alındığında oradaki toplam vaka sayısı daha 200-300’dü. Güldük, dalga geçtik abartılıyor diye, sonuç ortada…
• İlk karantinalardan itibaren karantinaya alınan insanların evlerine gelişi güzel zamanlarda görevliler yollandı. Kişi evde mi diye kapıda kimlik ve ateş kontrolü yapıldı.
• Burada da aşırı dindar kesim karantinaya uymadı, zaten vakaların büyük kısmı onların yaşadıkları yerlerden. 1 hafta içinde dini eğitimler yasaklanıp, sinagogda 150 kişilik düğün yaptı, diye bir haham ve gelinin ve damadın babaları gözaltına alındı vs ve büyük kesim evine döndü.

• Tartışmalı nokta: Yeni çıkan bir yasayla istihbarat yalnızca sağlık bakanlığının şüpheli kabul ettiği karantinadakilerin konumlarını telefonlarından izliyor.
• Hastanede doktorlardan sekreterlere, güvenlik görevlilerinden temizlik elemanlarına kadar corona senaryolarına karsı özel eğitim almaya başladık. Hastane içerisinde zaten 1 aydır olağanüstü hal var, kuş uçmuyor.
• Neler yeni: Tüm işyeri sahiplerine kapıda ateş ölçme zorunluluğu… Özel durumlar dışında evinden 100 metre çıkış izni… Taksilerde tek yolcu, cam açık…
• Şu an dünyanın her tarafından tüm İsrail vatandaşları halen buraya akın ediyorlar, buradan ülkelerine geri çağrılan yabancılardan kimse ise dönmek istemiyor.
• Kendimi güvende hissediyorum. Burada bulunan tanıdığım kimse için endişelenmiyorum. Sağlık Bakanlığı bana sağlık çalışanı olduğum için muayene + test uyguluyor, elimin altında hastalarıma uygulayabileceğim sınırsız test var, maske vs malzeme sıkıntım ufukta bile görünmüyor.
• En büyük derdim Türkiye. Hayatım boyunca biriktirdiğim bütün sevdiklerim orada. Hastalanırlarsa yüksek ihtimalle iyileşeceklerini biliyorum ama onlara bir şey olmasından korkuyorum.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER