A3 Haber

İşsizlik maaşı tarihi yaklaşıyor: Yüz binlerce vatandaş PTT şubelerinde sosyal mesafeyi nasıl koruyacak?

İşsizlik maaşı tarihi yaklaşıyor: Yüz binlerce vatandaş PTT şubelerinde sosyal mesafeyi nasıl koruyacak?
Mart 29
13:44 2020

Yaklaşık 600 bin kişi işsizlik maaşının ödeneceği 5 Nisan’da PTT şubelerine gidecek. Bu kadar çok kişinin PTT şubelerine gitmesi koronavirüs salgını mücadele ederken ‘sosyal mesafeyi koruma’yı güçleştirecek.

A3 Haber Merkezi- Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında bir çok kısıtlama getirilirken işsizlik maaşı için endişeler büyüyor. İşsizlik maaşı almaya hak kazananlar her ayın beşinden itibaren maaşlarını PTT şubelerinde kimlik numaralarını vererek elden teslim alıyorlar.

İş-Kur verilerine göre Şubat 2020 itibariyle 592 bin 810 kişi işsizlik maaşı alıyor. Mart sonunda bu sayının artması bekleniyor. Yaklaşık 600 bin kişinin PTT şubelerine gitmesi koronavirüs salgını ile mücadele ederken ‘sosyal mesafeyi koruma’yı da güçleştirecek. Henüz yetkililerden işsizlik maaşlarında farklı bir yöntem izlenip izlenmeyeceğine ilişkin bir açıklama yapılmadı.

Kısa çalışma ödeneği de verilecek

İşsizlik maaşının yanı sıra kısa çalışma ödeneği alan işçiler de bunu PTT şubelerinde yine kimlik doğrulaması sonrasında elden alıyorlar. Yine şubat sonu verilerine göre 17 bin 862 kişi kısa çalışma ödeneği alıyor. Bu sayının da mart ayı ile birlikte artması bekleniyor. Özellikle yeni devreye giren teşvikler kapsamında nisan ayında kısa çalışma ödeneğinden yararlananların sayısı çok daha fazla olacak.