A3 Haber

Merkez Bankası: Tüketimde zayıflama yok, ekonomide büyüme bekliyoruz

Merkez Bankası: Tüketimde zayıflama yok, ekonomide büyüme bekliyoruz

Merkez Bankası: Tüketimde zayıflama yok, ekonomide büyüme bekliyoruz
Mart 29
18:22 2020

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Oğuzhan Özbaş, “Türkiye ekonomisinin dinamik yapısıyla koronavirüs salgınının neden olduğu olumsuz etkileri göreceli olarak en az hasarla ve kısa sürede atlatan ekonomilerden biri olacağını” iddia etti.

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Oğuzhan Özbaş, koronavirüs salgınının ardından ekonominin durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye ekonomisinin bu sürece dirençli bir şekilde girdiğini savunan Özbaş, “Ocak-şubat aylarındaki güçlü seyir nedeniyle ilk çeyrek genelinde yüksek oranlı büyüme bekliyoruz” diye konuştu.

Özbaş’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

  • Türkiye ekonomisi, dinamik yapısıyla bu süreci göreceli olarak en az hasarla ve kısa sürede atlatan ekonomilerden biri olacaktır.
  • Salgının yayılma hızının düşmesiyle Türkiye ekonomisinin hızla toparlanmaya başlayacağını göreceğiz.
  • Dengelenme sürecinde elde edilen kazanımlar sayesinde Türkiye ekonomisi bu sürece dirençli bir şekilde girdi.
  • Avrupa’daki yavaşlamanın yanı sıra salgın hastalık ve düşen petrol fiyatları kaynaklı olarak Orta Doğu ve Rusya ekonomilerindeki talep zayıflaması Türkiye’nin ihracatı üzerinde doğrudan belirleyici olacak.
  • Seyahat harcamaları dışında tüketimde henüz belirgin bir zayıflama sinyali almadık.
  • Ocak-şubat aylarındaki güçlü seyir nedeniyle ilk çeyrek genelinde yüksek oranlı büyüme bekliyoruz.
  • Merkez Bankası olarak hızlı karar alma ve alınan kararları etkili bir şekilde uygulama imkanına sahibiz. Merkez Bankası’nın elinde son derece geniş ve etkili bir araç seti var, bunları güçlü ve hızlı bir şekilde kullanıyoruz ve gerektikçe kullanabilecek durumdayız.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER