A3 Haber

Sivas’ta beş, Kütahya’da bir köy koronavirüs nedeniyle karantinaya alındı

Sivas’ta beş, Kütahya’da bir köy koronavirüs nedeniyle karantinaya alındı
Mart 29
17:47 2020

Sivas Valiliği, Sivas’ın Akıncılar ilçesi Şenbağlar, Koyulhisar ilçesi Boyalı ve Dilekli, Suşehri ilçesi Boyalıca ve Gökçekaş köylerinin karantinaya alındığını duyurdu. Kütahya Valiliği ise, “İlimiz Simav ilçesi Yeşildere köyünde tespit edilen pozitif vaka nedeniyle karantina uygulanmaktadır” denildi.

Sivas’ın Akıncılar, Koyulhisar ve Suşehri ilçelerine bağlı 5 köy, yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında karantinaya alındı.

Sivas Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Şehir dışı çok fazla hemşehrimizi ağırladığı için her türlü olasılığa karşı, tedbir amaçlı, koronavirüs salgınının yayılarak vatandaşlarımızın hayatını tehdit etmesini engellemek ve köylerimizin sosyal izolasyona geçmelerini sağlamak üzere Akıncılar ilçesi Şenbağlar, Koyulhisar ilçesi Boyalı ve Dilekli, Suşehri ilçesi Boyalıca ve Gökçekaş köylerimizde karantina kararı alınmıştır” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, karantinaya alınan köylere, giriş ve çıkışların yasaklandığı bildirildi.

Kütahya Valiliği’nden açıklama

Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı Yeşildere köyünde yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında karantina uygulaması başlatıldığı bildirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, “İlimiz Simav ilçesi Yeşildere köyünde tespit edilen pozitif vaka nedeniyle karantina uygulanmaktadır” ifadesine yer verildi.

Evlerinde kalmaları yönünde yurttaşların uyarıldığı açıklamada, vatandaşlardan bulundukları şehir, belde ya da köyü terk etmemeleri, zorunlu olmadıkça seyahata çıkmamaları istendi.

Öte yandan, Valiliğin kararı doğrultusunda görevlendirilen jandarma ve sağlık ekiplerinin, karantina altına alınan köyün girişlerinde önlem aldığı görüldü.