A3 Haber

Ekonomi raporu: Almanya’da daralma ‘kaçınılmaz’

Ekonomi raporu: Almanya’da daralma ‘kaçınılmaz’

Ekonomi raporu: Almanya’da daralma ‘kaçınılmaz’
Mart 31
10:53 2020

Alman ekonomistlerin bilirkişi raporunda koronavirüs nedeniyle yılın ilk yarısında ekonomide resesyonun ‘kaçınılmaz’ olduğu belirtildi. Ekonominin yüzde 2.8 ila 5.4 oranında daralması bekleniyor.

A3 Haber Merkezi- Çin’de başlayıp bütün dünya ülkelerine yayılan koronavirüse karşı mücadele devam ederken virüsün ekonomilere etkileri de bertaraf edilmeye çalışıyor. Ancak Alman hükümetine tavsiyelerde bulunan ekonomistlerden oluşan Alman Ekonomik Uzmanlar Konseyi tarafından açıklanan raporda, koronavirüs nedeniyle ilk yarıda resesyonun ‘kaçınılmaz’ olduğu belirtildi.

Ekonomistler, dün yayımladıkları raporda, koronavirüs salgınının daha ne kadar süreceği ve bu bağlamda kısıtlamaların kapsamına bağlı olarak Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYİH) yüzde 2.8 ila 5.4 arasında daralabileceğini kaydetti.

Yaz aylarında normale dönüş beklentisi

2020 ve 2021 yılları için üç ayrı senaryo üzerinde duran ekonomistler, eldeki mevcut bilgilere göre en muhtemel senaryonun ekonomik durumun yaz aylarında normale dönmesi olduğunu belirttiler.

2020 yılında GSYİH’nin ortalama yüzde 2.8 daralabileceğini söyleyen ekonomistler, 2021 yılında ekonominin tekrar yüzde 3.7 büyüyebileceğini kaydettiler.

Raporda yer alan risk senaryosunda ise ekonomistler “Üretimde büyük ölçekli aralar veya uzun vadeli sağlık politikası önlemleri” alınması halinde GSYİH’nin bu yıl yüzde 5.4’e kadar daralabileceğini, ancak 2021’de ekonominin daha hızlı bir şekilde yüzde 4.9 büyüyebileceğini değerlendiriyor.

Raporda üçüncü senaryo ise önlemlerin yazdan sonraya kadar devam etmesi ve ekonomik toparlanmanın 2021 yılına kadar başlamaması olarak ele alınıyor. Bu durumda finansman koşullarındaki bozulma ve belirsizliğin yerleşmesi nedeniyle ekonomik altyapıda bozulmanın engellenemeyebileceği belirtildi.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER