A3 Haber

‘Verem aşısı yapılan ülkelerde koronavirüs ölümlerinin oranı düşük’

‘Verem aşısı yapılan ülkelerde koronavirüs ölümlerinin oranı düşük’

‘Verem aşısı yapılan ülkelerde koronavirüs ölümlerinin oranı düşük’
Mart 31
09:54 2020

Bilim insanları, verem aşısının yeni tip koronavirüse karşı etkili olduğunu ve virüsle mücadelede etkili araçlardan biri olabileceğini belirttiler.

ABD’li epidemiyologların, farklı ülkelerdeki yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı ölüm oranları ile bu ülkelerde verem aşısının (BSG) ne kadar yaygın uygulandığı arasında bir bağ bulduğu ileri sürüldü.

medRxiv portalındaki habere göre bilim insanları, BSG aşı politikası uygulamayan ülkelerin (İtalya, Hollanda, ABD) Kovid-19’dan en çok etkilenen ülkeler olduğunu tespit ettiklerini bildirdi.

BSG aşı uygulamasının virüs kapma düzeyini azalttığını ortaya çıkaran bilim insanları, bu aşının koronavirüse karşı mücadelede başlıca araçlardan biri haline gelebileceğini dile getirdi.

ABD, İran, İtalya, Belçika, Hollanda ve bazı diğer Avrupa ülkelerinde BSG aşısının ya hiç ya da kısa süre önce uygulanmaya başladığına dikkat çeken araştırmacılar, bu ülkelerde vaka sayısının ve ölüm oranının dünya ortalamasına göre 4 kat daha fazla olduğuna dikkat çekti.

Diğer yandan BSG aşısının uzun süre boyunca nüfusun geneline uygulandığı zengin olmayan ülkelerde koronavirüs kaynaklı ölüm oranının çok düşük olduğuna işaret edildi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER