A3 Haber

Rus uzmandan uyarı: Covid-19 tedavisinden sonra bulaşıcılık bir ay boyunca devam ediyor

Rus uzmandan uyarı: Covid-19 tedavisinden sonra bulaşıcılık bir ay boyunca devam ediyor
Nisan 05
23:13 2020

Rus sağlık uzmanı Aleksandr Semyonov, yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedavisi gören bir kişinin sağlığına kavuştuktan sonra daha bir ay boyunca ‘virüsü salgılamaya’ devam ettiğini belirtti.

Saint Petersburg Pasteur Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü’nün inovasyon çalışmalarından sorumu müdür yardımcısı Aleksandr Semyonov, insanların Covid-19 tedavisinden sonra da bir ay boyunca ‘virüsü salgılamaya’ devam ettiğini ifade etti.

Sputnik’in aktardığına göre Rus devlet televizyonu Rossiya 1’in sunucularından Nailya Askerzade’ye konuşan Semyonov, “Bu tür kişilerde ikinci kez virüs tespit edildiği zaman virüsün yeniden bulaştığı düşünülüyordu. Aslında bu ikinci bulaşma vakası değil, virüs salgılaması” ifadelerini kullandı.

Rusya’da vaka sayısı 5 bini geçti

DSÖ’nün son verilerine göre dünya genelinde 1 milyondan fazla Covid-19 vakası tespit edildi, 57 bini aşkın kişi hayatını kaybetti.

Rusya’da Covid-19 pozitif vakaların sayısı son olarak 5 bin 389 olarak açıklanırken, yetkililer salgını önlemek amacıyla düzenli olarak çeşitli önlemler alıyor.