A3 Haber

Prof. Ali Demirsoy: Çin, virüs ortaya çıktığında enfekte olan ilk 50 kişiyi öldürse salgın önlenirdi

Prof. Ali Demirsoy: Çin, virüs ortaya çıktığında enfekte olan ilk 50 kişiyi öldürse salgın önlenirdi

Prof. Ali Demirsoy: Çin, virüs ortaya çıktığında enfekte olan ilk 50 kişiyi öldürse salgın önlenirdi
Nisan 08
16:57 2020

Halk TV’de koronavirüsü salgınına ilişkin canlı yayına katılan Biyolog Prof. Dr. Ali Demirsoy, Çin’de virüsün ilk ortaya çıktığı 50-60 hastanın bir adaya götürülmesi ya da öldürülmesi gerektiğini söyledi. Demirsoy, “Siz orada 50-60 kişiyi itlaf etmiş olsaydınız bugün 1 milyon kişinin ölümünü engellemiş olurdunuz” dedi.

Koronavirüs ile ilgili gelişmeleri ve salgına karşı mücadele ederken nasıl davranılması gerektiğini konusunda açıklamalar yapan Prof. Dr. Ali Demirsoy, “Siz orada 50-60 kişiyi itlaf etmiş olsaydınız bugün 1 milyon adamın ölümünü engellemiş olurdunuz. İşte buna bilim diyoruz” dedi.

Demirsoy’un bu sözleri bazı sosyal medya kullanıcıları tarafından tepkiyle karşılanırken, kimi kullanıcılar da Demirsoy’a hak verdi.

Ali Demirsoy Kimdir?

Ali Demirsoy biyolog, akademisyen, entomoloji ve evrimsel biyoloji uzmanı. 1945 yılında dünyaya gelen Prof. Ali Demirsoy Erzincan Kemaliye İlçesi, Yuva köyü eski ismi ile Gerüşla’da dünyaya gelmiştir. Babası çiftçi sanaatkar Mehmet Sadık Demirsoy’dur. 1956’da ilkokulu kendi köyünde okumuş ardından Ankara Gazi Lisesi ve Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Tabii İlimler bölümünden mezun olmuştur.

Üniversite döneminde petrol aramada stajını tamamlayan Ali Demirsoy 1966 senesinde ise Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nde asistan olmuştur. 1971’de Doktor aynı sene DAAD’dan almış olduğu burs ile Almanyada Lisan okuluna devam etmiştir. Humboldt bursunu kazanmış Hamburg Üniversitesi, Paris ve Londra’daki araştırma enstitülerinde çalışmıştır.

Birleşmiş Milletler’in finanse ettiği bir derin deniz araştırmasına katılmış Kuzey Kutbu ve Grönland’da, İzlanda civarında, oseonografik, yavru balık ve deniz akımlarını inceleyen bir bilimsel araştırmada yer almıştır. 1978 yılında Hacettepe Üniversitesi’ne atanan Ali Demirsoy 1980-1981 yıllarında Zooloji Bölüm Başkanlığı, 1981-1982 yılları arasında da Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanlığı yapmıştır. 1982 yılından beri Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Ders kitaba, araştırma, deneme ve bilimsel roman tarzı çok sayıda kitabı vardır. Türkiye faunasının yanısıra, çevre, biyolojik çeşitlilik ve biyoloji eğitimi ile ilgili çalışmaları ve girişimleri vardır.

1994 senesinin Ocak ayında Antalya’da bilim çalışmalarını gerçekleştirdiği dönemde eşi ve iki oğlu kendisini görmek için yola çıkmış ancak sarhoş bir taksi şoförünün sebep olduğu kaza sonucu yaşamlarını yitirmişlerdir. Bu zorlu dönemde kendisini doğa ve bilime adayan Ali Demirsoy 12 yıl sonra 2006’da Erzincan Kemaliye ilçesinde Çukurova Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olan Funda Kaya ile tanışmış ve evlenmiştir.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER