A3 Haber

Milyonlarca kişi bekliyordu: İşten çıkarmalar üç ay boyunca yasaklanacak

Milyonlarca kişi bekliyordu: İşten çıkarmalar üç ay boyunca yasaklanacak
Nisan 08
20:06 2020

Milyonlarca çalışanın beklediği gelişme açıklandı. İşten çıkarmalar üç ay boyunca yasaklanacak. Teklifle ücretsiz izinin önü açılacak.

A3 Haber Merkezi- İşten çıkarmalar üç ay yasaklanıyor. Cumhurbaşkanı fesih yasağını altı aya kadar uzatabilecek. Fesih yasağı olan işveren, işçileri ücretsiz izne çıkarabilecek, işçilere günlük 39.24 TL ödenecek.

Ayrıca 15 Mart’tan sonra işten çıkartılan ve işsizlik maaşı alamayan işçilere de aynı miktar ödenecek.

Teklif ücretsiz izinlerin önünü açıyor

Yasa teklifi ile işçilerin ücretsiz izne çıkarılması devlet tarafından teşvik edilecek. Hazırlanan teklifte “İşten çıkarma üç ay süreyle yasaklanacak ve Cumhurbaşkanı bu süreyi altı aya kadar uzatabilecek” ifadeleri yer alıyor. Teklifte, “Fesih yasağı olan işveren, işçileri ücretsiz izne çıkarabilecek. Ücretsiz izne çıkarılan işçilere, işsizlik fonundan günlük 39.24 TL ödenecek” ifadesi işçilere ücretsiz izinlerin önünü açacağı belirtildi.

Teklifte, “Salgın hastalık, deprem, doğal afet gibi olağanüstü hallerde gelir kriterine bakılmaksızın ihtiyacı olan yaşlılara bakım hizmeti verilecek ve bakım ücreti ödemesi yapılacak. Aynı hak engelliler, çocuklar ve kadınlara da sağlanacak” ifadeleri de yer aldı.