A3 Haber

Pazarda maske dağıtırken gözaltına alınan Alemdar: Terzi Hulusi ile Aziz Nesin hikayesinin kahramanı olduk

Pazarda maske dağıtırken gözaltına alınan Alemdar: Terzi Hulusi ile Aziz Nesin hikayesinin kahramanı olduk
Nisan 08
21:42 2020

Bartın’da terzi Hulusi Kaymakçı’ya diktirdiği maskeleri dün Galla Pazarı esnafına ücretsiz dağıtırken gözaltına alınan Bartın Halkevleri Şube Başkanı Yonca Alemdar, “Terzi Hulusi ile tam Aziz Nesin’lik olduk” dedi.

Bartın Halkevleri Şube Başkanı Yonca Alemdar, Galla Pazarı’ndaki esnafın sürekli aynı maskeyi kullandığını gördü ve onlara yardımcı olmak için evindeki kumaştan terzide maske yaptırdı. Daha sonra bu maskeleri 60 derecede yıkayarak dezenfekte etti ve steril hale getirdi. Dün de pazarda maskeleri dağıtırken polis engeli önce karakola sonra da Kaçakçılık Şubesine götürdü. Alemdar’ın üstündeki 33 adet maskeye el konuldu. Alemdar’dan sonra maskeleri diktirdiği terzi Hulusi Kaymakçı da gözaltına alındı. Alemdar ve terzi Kaymakçı, ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

“Dayanışmayı güçlendirmek için girişimde bulundum”

Koronavirüs pandemisiyle pazaryerleri ve marketlere maskesiz girilemez kararından sonra gelir durumu düşük olan esnafa yardımda bulunmak istediğini söyleyen Alemdar, şöyle konuştu: “Bartın’da pazar salı ve cuma günleri kurulur. Cuma günü gittiğimde pazardaki kadınların maskeye ulaşamadığını gördüm ve onlarla dayanışmayı güçlendirmek için böyle bir girişimde bulundum. Bizim koşu ilimiz Zonguldak’ta da pandeminin sonuçları acı şekilde tecrübe ediliyor, Zonguldak olmak istemediğim için bunu yaptım. Pazardaki esnaf da Zonguldak’a yakın olan ya da karantinaya alınan beldelere yakın köylerden geliyorlar. Hem kendilerini korumalarını, hem de bizim sağlığımızı korumalarını istedim.

Terzi Kaymakçı’nın kendisine yardımcı olduğunu ve maskeleri ücretsiz diktiğini vurgulayan Alemdar, kendisini gözaltına alan polisin kendisinin sağlık muayenesi için pandemi hastanesini tercih ettiğine dikkat çekerek, “Emniyet yolundayken bir anda döndük ve beni hastaneye götürdüler. Polisler kendi arasında emniyete yakın olan hastaneye mi, pandemi hastanesine mi götürecekleri konusunda kararsız kaldılar.

“Aziz Nesin hikayesinin kahramanı olduk”

“Sağlıklı olmamasına rağmen beni pandemi hastanesine götürdüler. Sağlık kontrolünden sonra da ifademi verdim. Sonra serbest bırakıldım. Hastaneden sonra tedirginim ve koronavirüs muayenesi yaptırmayı düşünüyorum. Benim 92 yaşında bir annem var ve onu da korumak durumundayım. Tedirgin oldum” diyen Halkevleri Şube Başkanı Yonca Alemdar, “Terzinin de ifadesini aldılar ve onu da pandemi hastanesine götürdüler. Kendi halinde bir esnaf. Terzi Hulusi ile birlikte Aziz Nesin hikayesinin kahramanı olduk. Kaçakçılık Şube tarafından alınmak onu da rahatsız etti. Adamcağız ifadesinden kendisini diktiğini söylemiş. Bana da ‘Kaçakçılık şubesini de görmüş olduk’ dedi. Bu akşam bulaşacağız, maske üretimine devam mı, tamam mı karar vereceğiz” dedi. (ANKA)