A3 Haber

Pire Limanı’nda gemide karantinaya alınmışlardı: Her şey yolunda, sağlık sorunumuz yok

Pire Limanı’nda gemide karantinaya alınmışlardı: Her şey yolunda, sağlık sorunumuz yok
Nisan 08
23:07 2020

Yunanistan’ın Pire Limanı’nda 21 Mart’tan bu yana bekletilen Yunan bandıralı ‘Elefterios Venizelos’ yolcu gemisindeki 65 Türkiye vatandaşının karantina süresi devam ediyor. Gemiden cep telefonlarıyla video çeken vatandaşlar, ‘Biz iyiyiz’ mesajı verdi.

Türk firması tarafından taşıma ücreti ödemesi yapılan ‘Elefterios Venizelos’ adlı yolcu gemisi, 9 Mart günü, Cadiz Limanı’ndaki bir tersanede çalışacak işçileri, İspanya’ya götürmek için Çeşme Limanı’ndan hareket etti. Ancak, gemideki 20 mürettebata koronavirüs teşhisi konulması üzerine geminin İspanya’ya girişine izin verilmedi.

Gemi karantinaya alındı

Türkiye’ye dönen gemi, Türk karasularına da sokulmayınca rotayı Yunanistan’a çevirdi. 21 Mart’tan bu yana Pire Limanı’nda bekletilen gemidekilere koronavirüs testi yapıldı. Testleri pozitif çıkan 65’i Türk 120 kişi gemide, negatif çıkan 87’si Türk 263 kişi ise Atina’daki bir otelde karantinaya alındı.

Covid-19 testi pozitif çıktığı için gemide kalanlar ayrı kamaralara yerleşti, yiyecek ihtiyaçları ise gemi dışından getirilerek karşılandı. Gemide karantinada tutulan Türkiye vatandaşları, cep telefonuyla video çekerek mesaj yolladı. Koronavirüs testlerinin pozitif çıktığını, ancak sağlık durumlarının gayet iyi olduğunu söyleyen vatandaşlar, “Bizi merak etmeyin. Süreç çok güzel devam ediyor. Ailelerimiz bizi merak etmesin. Gemide her şey gayet yolunda. Herhangi bir sağlık sorunumuz yok. Sıkıntımız yok huzurumuz yerinde kimse merak etmesin” dediler. (DHA)