A3 Haber

Sağlık çalışanlarında vaka çok çıkınca düzenli koronavirüs testini durdurdular

Sağlık çalışanlarında vaka çok çıkınca düzenli koronavirüs testini durdurdular

Sağlık çalışanlarında vaka çok çıkınca düzenli koronavirüs testini durdurdular
Nisan 09
17:19 2020

Ankara’da il pandemi kurulunun kararı doğrultusunda sağlık çalışanlarına yapılmaya başlanılan düzenli koronavirüs testleri, bir günde dokuz acil sağlık çalışanında pozitif çıkması üzerine durduruldu.

A3 Haber Merkezi- Ankara İl Pandemi ve Bulaşıcı Hastalık Komisyonu, 30 Mart 2020 tarihinde toplanarak, orta ve yüksek riskli sağlık çalışanlarının hızlıca tümünün ilk taramalarının yapılması sonrasında enfeksiyon kontrol komitelerinin kararıyla en geç beş günde bir PCR ilekontrolünün sağlanması kararı almıştı. Hafta sonu yapılan ilk testlerin ardından 112 acil çalışanlarında dokuz sağlık emekçisinin testi pozitif çıktı.

Ancak testi pozitif çıkan dokuz sağlık emekçisinde koronavirüse ilişkin öksürük, ateş, nefes almada zorlanma gibi hiçbir belirtiye rastlanmadı. Sağlıkçıların temas halinde bulunduğu çevresindeki kişiler takibe alındı. 112 acil çalışanları arasından da temas öyküsü bulunanlar evlerine gönderildi.

Henüz yaptırmayanlar varken testler durduruldu

Uygulama sağlık emekçilerine yönelik düzenli test yapmanın önemini gösterirken çok sayıda sağlık personelinde testin pozitif çıkması ve hiçbir belirti göstermemeleri üzerine testler durduruldu. 112 acil sağlık ekiplerinin malzeme teminin sağlandığı Yenimahalle’deki Teknik Destek Birimi’nde testlerin ertelendiği bildirildi. Aynı zamanda sağlık emekçilerine test yapılan birimde, “Koravirüs testi 10 Nisan 2020 Cuma gününe kadar yapılmayacaktır” yazılı bir duyuru asıldı.

Evrensel’den Birkan Bulut’un haberine göre çalışma arkadaşının Covid-19 testi pozitif çıktığı için eve gönderilen sağlıkçılardan biri de SES Ankara Şube Yöneticisi Canberk Akkuş. Bir günde çıkan dokuz pozitif vakanın bulaş riskinin en yüksek olduğu sağlık emekçileri açısından düzenli test talebinin ne kadar gerekli olduğunu gözler önüne serdiğini belirten Akkuş, “Bildiğim kadarıyla 5 Nisan’dan itibaren başlayan test uygulamasının henüz tüm personel taranmadan durdurulması, tablonun artacağından ve personel sayısının azalacağından endişelenen idarenin mevcut vaka sayısıyla bile sistemi çevirmede sorunlar yaşayacağının göstergesidir” dedi.

Düzenli testlerin devam etmesinin henüz yapılmayan hastaneler ve aile hekimlikleri için ise ivedilikle test yapılmaya başlanmasının hem sağlık emekçilerini korumak hemde sağlık emekçilerinin salgını yaygınlaştıran bir neden olmasını önlemek açısından büyük önem taşıdığını vurgulayan Akkuş, şöyle devam etti: “Sağlık emekçileri arasında artan pozitif vakalar sağlık sisteminde açıklara neden olmaya başlayıp personel yetersizliğini de gözler önüne sermektedir. Sağlık Bakanlığının yakın zamanda yaptığı atamalar mevcut ihtiyacı karşılamamış, yeterli sayıda yeni atama yapılmasının ve KHK ile ihraç edilen, hakkında yargıda takipsizlik kararı verilen sağlık emekçilerinin görevlerine iade edilmesinin gerekliliğini göstermiştir.

SES: Testi ertelemek sağlık emekçilerini tehlikeye atmaktır

SES Merkez Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada ise, testi pozitif çıkan sağlık emekçilerinde, Covid-19 belirtisi olarak kabul edilen öksürük, ateş, nefes almada zorluk gibi belirtiler olmadığı ve bunun sağlık emekçilerine semptom şartı aranmadan test yapılmasının ne kadar gerekli ve hayati olduğunu apaçık gösterdiği vurgulandı. Rutin test uygulaması olmasa, testleri pozitif çıkan sağlık emekçilerinin çalışmaya devam ederek etraflarına virüs yayacaklarına dikkat çekilen açıklamada, “Bu durumun yetkilileri önlemlerin arttırılması için derhal harekete geçirmesi gerekirken üzülerek ve şaşırarak öğreniyoruz ki; 112 acil servisinde test uygulamasına ara verilmiş durumdadır. Rutin test uygulamasını ertelemek sağlık emekçilerini bilerek tehlikeye atmaktır. Az çok sağlık emekçilerini ve halkı gözeten bir sağlık sisteminde bu örneğin bir alarm olarak değerlendirilmesi ve sağlık emekçilerinin taranmasının hızlandırılması, tüm ülkede hızla hayata geçirilmesi için seferber olunması gerekirdi” denildi.

Salgın yönetiminin bir bütün olduğu belirtilen açıklamada, en önemli aşamanın da virüs taşıyanları tespit edip yayılmasını engellemek olduğu ifade edildi. Açıklamada, “Biz, yöneticilerin neden sağlık emekçilerine test yapmak istemediğini, niye testi durdurma refleksi gösterdiklerini biliyoruz. Çünkü sağlık emekçi sayısı yetersizdir ve bunu tamamlamak için bir plan yapılmamıştır. Sağlık emekçilerinin durumu ortaya çıktıkça, tedavi ve izolasyona gönderilmeleri gerekmektedir ve bu daha fazla yeni sağlık emekçisine ihtiyaç olacağı anlamına gelmektedir. Bu yönde hiçbir hazırlıkları olmadığı için sağlık emekçilerinin ve halkın sağlığını tehlikeye atıyorlar” denildi.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER