A3 Haber

Koronavirüs günlerinin popüler uygulaması Zoom’u, Singapur da yasakladı

Koronavirüs günlerinin popüler uygulaması Zoom’u, Singapur da yasakladı

Koronavirüs günlerinin popüler uygulaması Zoom’u, Singapur da yasakladı
Nisan 10
12:01 2020

Koronavirüs salgınında en çok indirilen uygulamalardan biri Zoom’un güvenlik tartışmaları sürrüyor. Birçko kurum ve kuruluş Zoom kullanmayı yasaklarken son olarak Singapur da uygulamayı yasakladı.

Singapur, koronavirüs salgını nedeniyle yapılan uzaktan eğitimde, güvenliği tartışmalı olan Zoom programının kullanılmasını yasakladı. Eğitim Bakanlığı, kararına gerekçe olarak, online eğitimin ilk haftasında “çok ciddi hadiselerin” yaşanmasını gösterdi. Yerel basın, video konferans programının kullanıldığı esnada ekrana cinsel içerikli uygunsuz görüntüler ve yorumların yansıdığını yazmıştı.

Eğitim Bakanlığı, ‘çok ciddi hadise’ olarak tanımladığı olaylara ilişkin daha fazla ayrıntı vermezken, konunun incelendiğini ve gerekirse yasal işlem başlatılacağını duyurdu. Bakanlık söz konusu güvenlik sorunları aydınlatılana kadar öğretmenlerin Zoom adlı programı kullanmasını yasakladı.

Almanya, Tayvan ve ABD’de de Zoom mercek altında

Salgın nedeniyle evde kalmak zorunda kaldığımız bu günlerde, okullar ve iş yerleri uzaktan eğitim ve evden çalışmayı uygulayabilmek için teknolojiden yararlanıp videokonferansa ağırlık verdi. İnternet üzerinden toplantı imkanı tanıyan videokonferans aplikasyonu Zoom, en çok tercih edilen uygulama oldu ancak programda saptanan açıklar güvenlik endişelerini de arttırdı. Sanal ortamda düzenlenen toplantılara davetsiz katılımcıların sızdığı ortaya çıkmıştı. Bu ve benzeri güvenlik açığı nedeniyle Tayvan ve Almanya Zoom’un kullanımına kısıtlama getirdi, Google da kurum içi bilgisayarlarda programın kullanılmasını yasakladı.

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde de şifre ile girilebilen online dersler sırasında, Singapur da olduğu gibi öğrencilerin ekranlarına uygunsuz görüntülerin yansıdığı ortaya atılmıştı.

 

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER