A3 Haber

Türkiye’den İngiltere’ye Mevlana’nın sözleri yazılı sağlık malzemesi yardımı

Türkiye’den İngiltere’ye Mevlana’nın sözleri yazılı sağlık malzemesi yardımı
Nisan 10
10:55 2020

Türkiye koronavirüsle mücadele eden İngiltere’ye askeri kargo uçağı ‘Koca Yusuf’ ile bez maske, N95 maske ve tulum gönderdi. Yardım paketlerinin üzerinde Mevlana’nın, “Ümitsizliğin ardında nice ümitler var, karanlığın ardında nice güneşler var” sözü yer aldı.

Sağlık Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla İngiltere için bez maske, N95 maske ve tulum hazırladı. Askeri personel tarafından paketlenen sağlık yardım malzemeleri, kamyonlarla Etimesgut Askeri Havaalanı’na getirildi.

Üzerinde Türkiye-İngiltere bayrakları bulunan kargo paketleri, askerler tarafından askeri kargo uçağı A400 M’ye yüklendi. Yardım kolilerinin üstünde Türkiye Cumhuriyeti yerine Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı yazması dikkat çekti.

“Karanlığın ardından nice güneşler var”

Kargo paketlerinin üzerinde Mevlana’nın, “Ümitsizliğin ardından nice ümitler var. Karanlığın ardından nice güneşler var” sözleri ile “Türkiye’den Birleşik Krallık halkına sevgilerle” notu yer aldı. ‘Koca Yusuf’ adı verilen askeri kargo uçağı, malzemeler yüklendikten sonra Ankara’dan havalandı. İngiltere’ye yardımların yarın devam edeceği belirtildi.

Türkiye geçen hafta İspanya ve İtalya, önceki gün de Kuzey Makedonya, Karadağ, Sırbistan, Bosna Hersek ve Kosova’ya sağlık yardım malzemeleri göndermişti.