A3 Haber

Türkiye’de tescil edilmiş 9 bin 363 anıt ağaç bulunuyor

Türkiye’de tescil edilmiş 9 bin 363 anıt ağaç bulunuyor

Türkiye’de tescil edilmiş 9 bin 363 anıt ağaç bulunuyor
Nisan 19
15:30 2020

CHP’li Ömer Fethi Gürer’in önergesini yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye genelinde tescil edilmiş 9 bin 363 anıt ağaç bulunduğunu bildirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye’de bugüne kadar tescil edilmiş anıt ağaç sayısının 9 bin 363 olduğunu belirtti. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine yanıt veren Bakan Kurum, anıt ağaçların tespit ev envanter çalışmalarının aralıksız devam ettiğini, tescil edilen en son anıt ağacın Antalya’nın Kemer İlçesi, Yaylakuzdere Mahallesi’nde, 25 Şubat 2020 tarihinde tescil edilen Doğu çınarı olduğunu belirtti.

Anıt ağaçların türleri

Doğal orman ağaçlarının anıt ağaç olarak tescil edildiğini ifade eden Bakan Kurum, Doğu çınarı, Zeytin, Toros sediri, Kızılçam, Fıstık çamı, Saplı meşe, Sapsız meşe gibi türlerin anıt ağaç olarak tescil edilen türler arasında yer aldığını kaydetti.

Anıt ağaç olarak tescil edilmesine rağmen yitirilen ağaçların olduğuna da dikkat çeken Bakan Kurum, “Ağaçlar canlı varlıklardır ve her canlı gibi yaşama süreleri vardır. Hem doğal yaşam süreleri hem de çevresel faktörler nedeniyle canlılıklarını yitirebilmektedirler” dedi.

Kurum, anıt ağaçların korunmalarına yönelik bakım ve rehabilitasyon çalışmalarının sürdürüldüğünü, bugüne kadar Eskişehir, Afyonkarahisar, Bilecik, Kütahya, Uşak, Gaziantep, Tokat, Hatay, Ordu, Kastamonu illerinde bulunan anıt ağaçların bakımlarının yapıldığını anlattı.

Anıt ağaçların bakımı nasıl yapılıyor?

Bakan Kurum’un verdiği bilgiye göre, anıt ağaçlara yönelik bakım ve rehabilitasyon çalışmaları kapsamında, budama, ağaçta bulunan kovuk ağızlarının paslanmaz (krom) tel örgü ve koruyucu macun ile kapatılması, ağaç kök çevresinde bulunan parke, asfalt, beton plak, taş, adi kaldırım, moloz vb. sert zeminlerin ve kaplamaların kaldırılması, ağaç kök çevresine toprak takviyesi, toprağın işlenmesi, gübre takviyesi yapılması, devrilme ve kırılma riskine karşı ağaçlara destekleme yapılması, ağaçların gövde ve dallarının izoleli çelik halat ile bağlanması, ağaçlar için tanıtım tabelası yapılması, ağaç çevresine metal ferforje yapılması gibi çalışmalar yürütülüyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, “Tamamlanan bakım çalışmaları dışında, 2020 yılı için ise Adana, Mersin, Kahramanmaraş, Osmaniye, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Kilis, Mardin ve Şanlıurfa illerindeki anıt ağaçlar için bakım ve rehabilitasyon çalışmalarının yapılması planlanmaktadır” dedi. (ANKA)

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER