A3 Haber

2020 bütçesi 11.5 milyar olan Diyanet’ten yine bağış kampanyası

2020 bütçesi 11.5 milyar olan Diyanet’ten yine bağış kampanyası

2020 bütçesi 11.5 milyar olan Diyanet’ten yine bağış kampanyası
Nisan 21
14:23 2020

AKP’li olmayan belediyelerin koronavirüs salgını nedeniyle başlattığı yardım kampanyaları engellenirken, 2020-2021-2022 yılları için toplam 37 milyar TL’lik bütçe ayrılan Diyanet, yurt dışı yardımları için bağış kampanyası başlattı.

Koronavirüs salgını nedeniyle evinden çıkamayan, işinden olan, sokağa çıkamayan yurttaşlar için yardım kampanyası başlatan CHP’li belediyeleri engelleyen hükümet, belediyelere soruşturma açmış ve paralel olmakla suçlamıştı.

Hükümetin CHP’li belediyelere yönelik engelleme çabalarına rağmen, Diyanet İşleri Başkanlığı yurt dışı yardımları için bağış istemeye devam ediyor. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, dün düzenlediği basın toplantısında Diyanet Vakfı’na bağış istedi. Erbaş, 35 ülkede Ramazan ayının sonuna kadar 38 bin 450 gıda, 46 bin iftar paketi dağıtımı ve 10 bin 800 bayramlık kıyafet dağıtacaklarını dile getirdi. Erbaş, “Vatandaşlarımız Türkiye Diyanet Vakfı’na bağışlarını online olarak yapabilirler” dedi.

Türkiye Diyanet Vakfı’nın, yapacağı yardımlara vatandaşların da destek olabileceklerini ifade eden Ali Erbaş, şöyle konuştu:

  • Vatandaşlarımız; Ramazan ayı boyunca zekât, fitre, fidye, sadaka, gıda paketi, bayramlık kıyafet gibi bağışlarını www.tdv.org ve bagis.tdv.org adreslerinden online olarak yapabilirler.

Bir kısa mesaj 27 TL

  • Bunun yanı sıra il ve ilçe müftülüklerimiz, TDV şubelerimiz aracılığıyla doğrudan bağış yapabilirler. Tüm PTT şubeleri ve anlaşmalı hesaplar aracılığıyla da yapabilirler. Ayrıca, bağışçılarımız tüm GSM operatörlerine bağlı faturalı ve faturasız hatlardan 5601’e SMS göndererek fitre bağışında bulunabilecek. Bir SMS ücreti, bir fitre bedeli olan 27 TL’dir.

145 ülkede faaliyet gösteriyor

Bütçeden aldığı milyarlarca liralık pay, sahip olduğu binlerce taşınmaz, 100 bini aşan istihdamı ve yönettiği vakıflar ile adeta devasa bir holdingi andıran Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesindeki en büyük yapılardan biri Türkiye Diyanet Vakfı.

Türkiye’de 1000 şubesi bulunan vakıf, dünyanın 145 ülkesinde de eğitim, kültür ve yardım faaliyetleri yürütüyor. 2005 yılında AKP iktidarında yapılan bir düzenleme ile vakıf “izin almadan yardım toplayan kuruluşlar” arasına alındı.

Diyanet’in devasa bütçesi: Sekiz bakanlığı geride bıraktı

Diyanet İşleri Başkanlığı’na 2020 yılı için 11.5 milyar TL, 2021 yılı için 12.3 milyar TL ve 2022 yılı için 13.1 milyar TL ödenek verilmesi öngörülerek, Diyanet’e üç yıl için yaklaşık 37 milyar TL ödenek ayrılmıştı. Diyanet’in bütçesi, sekiz bakanlığı geride bırakmıştı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER