A3 Haber

‘Açıklanan vaka kadar testi negatif çıkıp bulguları olan vardır’

‘Açıklanan vaka kadar testi negatif çıkıp bulguları olan vardır’

‘Açıklanan vaka kadar testi negatif çıkıp bulguları olan vardır’
Nisan 25
18:56 2020

Türkiye’de açıklanan koronavirüs verileri nedeniyle her gün yeni bir tartışma yaşanırken, Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, dikkat çeken bir açıklama yaptı. Prof. Dr. Azap, Türkiye’de kamuoyuyla paylaşılan vakaların sadece PCR testi pozitif çıkan hastalar olduğunu belirterek, mevcut vaka kadar daha Covid-19 hastası olabileceğini söyledi.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Alpay Azap, Medyascope’tan Fırat Fıstık’ın Türkiye’yi de pençesine alan koronavirüse (Covid-19) ilişkin sorularını yanıtladı.

Türkiye’de koronavirüs testi negatif çıksa da klinik bulguları Covid-19’a işaret eden hastaların da kayıtlarının tutulduğunu açıklayan Prof. Azap, söz konusu hastalara da koronavirüsmüş gibi yaklaşıldığını söyledi.

Hastalığın tanısında kullanılan PCR testlerinin çok duyarlı olmadığını hatırlatan Alpay Azap, hastanın öyküsündeki ipuçları ve klinik bulguları göz önünde bulundurularak tedaviye başlandığını da sözlerine ekledi.

“Kamuoyuyla paylaşılan rakamlar sadece PCR testi pozitif çıkmış kişiler”

Halk Sağlığı Yönetim Sistemi adındaki elektronik ortamda tüm bu hastaların kayıtlarının tutulduğunu anlatan Azap, kamuoyuyla paylaşılan rakamların sadece PCR testi pozitif çıkmış kişilerden oluştuğunu söyledi.

Olası vakaların sonradan da toplam rakama dahil edilebileceğini ifade eden Prof. Azap, bazı ülkelerin bu yöntemle sayı düzeltmesi yaptığını belirtti.

Bu durumun koronavirüs vaka sayısını 10-20 kat artırmayacağını açıklayan Azap, “Sonuçta testin yakalayamadığı grup. Bizim klinik olarak düşünüp tedavi başladığımız grup eklenecek” derken, bunun da toplam sayıyı en fazla bir kat artıracağını savundu.

About Author

Ege

Ege

Related Articles

TÜM HABERLER