A3 Haber

Ankara Barosu’na soruşturma: LGBT’leri hedef gösteren Diyanet İşleri Başkanı’nı eleştirmişti

Ankara Barosu’na soruşturma: LGBT’leri hedef gösteren Diyanet İşleri Başkanı’nı eleştirmişti

Ankara Barosu’na soruşturma: LGBT’leri hedef gösteren Diyanet İşleri Başkanı’nı eleştirmişti
Nisan 27
14:14 2020

Diyanet Başkanı Ali Erbaş’ın LGBT’leri hedef gösteren ayrımcı, cinsiyetçi ve gerici açıklamalarına tepki gösteren Ankara Barosu’na soruşturma başlatıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara Barosu hakkında “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama” suçundan re’sen soruşturma başlattı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

Ankara Barosu’nun 26.04.2020 tarihli ve “Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın insanlığın bir kesimini nefretle aşağılayıp kitlelere hedef gösterdiği konuşmasıyla ilgili basın açıklaması” başlıklı açıklaması nedeniyle Cumhuriyet Başsavcılığımızca, Ankara Barosu hakkında, 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 216/3 maddesi kapsamında, Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama suçundan re’sen soruşturma başlatılmıştır.

Ne olmuştu?

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 24 Nisan Cuma günü Hacı Bayram camisinde temsili cuma namazı kıldırmış, buradaki hutbesinde şunları söylemişti: “Ey insanlar! İslam zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lûtîliği, eşcinselliği lanetliyor. Nedir bunun hikmeti? Hastalıkları beraberinde getirmesi ve nesli çürütmesidir bunun hikmeti. Yılda yüz binlerce insan gayrimeşru ve nikahsız hayatın islami literatürdeki ismi zina olan bu büyük haramın sebep olduğu HIV virüsüne maruz kalıyor. Geliniz bu tür kötülüklerden insanları korumak için birlikte mücadele edelim.”

Çok sayıda hukukçu, demokratik kitle örgütü ve sivil oluşumlar, Erbaş’ın bu ayrımcı, cinsiyetçi ve gerici sözlerine tepki göstermişti.

Ankara Barosu da, LGBT’leri hedef gösteren Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a tepkisini bir açıklamayla duyurmuştu.

Baro’dan yapılan açıklamada, “Görevde olduğu süre boyunca çocuk tecavüzcülerine gözlerini kapatıp kadın düşmanlığının manevi zeminini dini söylemlerle meşrulaştırma çabası karşılığında maaş alan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın deprem, LGBTİQ+, kadın ve çocuk söylemlerine rağmen halen görevde kalması durumunda, sonraki konuşmasında halkı ellerinde meşalelerle meydanlarda cadı diye kadın yakmaya davet etmesi kimseyi şaşırtmamalıdır” denilmişti.

Ankara Barosu hakkında re’sen soruşturma başlatılmasına neden olan açıklamanın tam metni şöyle:

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER