A3 Haber

Doktora şiddet kamuoyunda büyük tepki topladı: Saldırgan ve yakını için yeniden gözaltı kararı verildi

Doktora şiddet kamuoyunda büyük tepki topladı: Saldırgan ve yakını için yeniden gözaltı kararı verildi

Doktora şiddet kamuoyunda büyük tepki topladı: Saldırgan ve yakını için yeniden gözaltı kararı verildi
Nisan 27
16:31 2020

KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nde yakını yaşamını yitiren hasta yakınları oksijen tüpüyle serviste görevli 35 yaşındaki doktor Esra Ersöz Genç’e saldırdı. Kamuoyunda büyük tepki toplayan saldırının ardından şüpheli ve yakını için yeniden gözaltı kararı verildi.

A3 Haber Merkezi | Trabzon’da KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nde, akciğer kanseri nedeniyle tedaviye alınan ve solunum güçlüğü çeken 65 yaşındaki T.D., doktorların tüm müdahalelerine rağmen yaşamını yitirdi. Ölüm haberini alan yakınları ise acil servisten girerek, görevliler ile tartışmaya başladı. Tartışmanın büyümesi üzerine de hasta yakınlarından bazıları servisteki camları kırıp, oksijen tüpüyle serviste görevli 35 yaşındaki doktor Esra Ersöz Genç’e saldırdı. Özel güvenlik görevlileri ile polis ekiplerince hasta yakınları dışarı çıkarıldı. bir şüpheli gözaltına alındı. Şüpheli, ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Saldırı kamuoyunda büyük tepki topladı

Kamuoyunda doktor Esra Ersöz Genç’e yapılan saldırı büyük tepki topladı. Trabzon Tabip Odası Başkanı Ebru Sivri, “Bu saldırganlar, Covid polikliniğini bastılar. Covid polikliniği karantina altında olan, girilmemesi gereken, belirlenmiş kuralları olan bir yer, burayı bastılar. Serbest bırakıldılar. Şu an bunlar dışarıda geziyorlar. Karantina altında olmaları gerekiyordu. Devlet malına zarar verdin, karantina kurallarını hiçe saydın, meslektaşıma yaptığına söyleyecek kelime bulamıyoruz. O kadar üzüntülüyüz ki onun acısı ayrı, bir de pandemi sürecine uğrattığı sekte var. Doktor arkadaşımız yalnız değildir. Türkiye’nin her yerinden mesajlar geldi. Bizler arkasındayız. Bu suçluların tutuksuz değil tutuklu yargılanmalarını talep ediyoruz. Eninde sonunda bunlar gereken cezayı alacaklar. Şu an tutuksuz yargılanıyorlar ama bu süreçte hakim karşısına çıkacaklar. Tutuklu yargılanmalarını istiyoruz” diye konuştu.

Türk Tabipleri Birliği de Dr. Esra Ersöz Genç’e yapılan saldırıya tepki göstererek “Sağlıkta şiddetin salgın ortamında sağlıkçılara ‘jest olarak’ yasa çıkarmakla engellenemez. Kararlı samimi ve net bir siyasi tutum alınmalı” çağrısı yaptı.

Yeniden gözaltı kararı çıktı

Kamuoyunda yükselen tepkilerin ardından Doktor Esra Ersöz Genç’e saldırıp, oksijen tüpüyle kovalayan ve gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan 35 yaşındaki İ.A. ve yakını hakkında yeniden gözaltı kararı verildi. Trabzon Emniyet Müdürlüğü ekipleri, İ.A. ve yakınının yakalanması için çalışma başlattı.

Öte yandan İ.A.’nın polise verdiği ifade ortaya çıktı. Babasının ölüm haberiyle sinir krizi geçirdiğini ve öfkesini kontrol edemediğini öne süren İ.A., “Doktora fiziksel bir saldırım olmadı. Babamın öldüğü haberi üzerine sinir krizi geçirdim. Babamın ölüm nedeniyle ilgili bazı sorularımız oldu, bunun üzerine gerginlik yaşandı. Öfkeme mani olamadım. Doktora saldırım olmadı” dedi.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER