A3 Haber

Yeni Şafak Genel Yayın Yönetmeni Ankara Barosu’nu hedef aldı: Ruhsatları iptal edilmeli, sokakta yüzlerine tükürün!

Yeni Şafak Genel Yayın Yönetmeni Ankara Barosu’nu hedef aldı: Ruhsatları iptal edilmeli, sokakta yüzlerine tükürün!

Yeni Şafak Genel Yayın Yönetmeni Ankara Barosu’nu hedef aldı: Ruhsatları iptal edilmeli, sokakta yüzlerine tükürün!
Nisan 28
11:10 2020

Yeni Şafak Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül, Ankara Barosu’nu hedef alarak, “O bildiriyi yazıp yayınlayanlar, bu sözler ömrünüz boyunca peşinizi bırakmayacak” dedi.

Yeni Şafak Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül, Ankara Barosu’nun Diyanet İşleri Başkanı Ali Görmez hakkındaki bildirisine yönelik yazısında, “Ankara Barosu’nun o bildirisi hiç unutulmayacak. Bu millet, bu topraklar, bu sözleri onlara yedirecek. O bildiriyi yazıp yayınlayanlar, bu sözler ömrünüz boyunca peşinizi bırakmayacak. Tekrar ediyorum: Ankara Barosu yönetimine, o bildiriyi kaleme alanlara, yayınlayanlara, talimatını verenlere karşı binlerce, yüz binlerce hakaret ve tazminat davaları açın. Ve bu bildiriyi yazıp yayınlayanlara karşı; terörden, organize suçtan, milleti kışkırtmaktan, bölücülükten, inançlara saldırıdan, toplumsal infial çıkarmaya teşebbüsten soruşturmalar açılmalı. O avukatların, avukatlık ruhsatları da iptal edilmeli. Çünkü onlar bu ülkeyi hak etmiyorlar. Bunların hiçbirisi mi olmadı. Sokakta, gördüğünüz yerde, yüzlerine tükürün” ifadelerini kullandı.

İbrahim Karagül, Türkiye’nin ‘vesâyet kalıntısı’ kurumlardan kurtulması gerektiğini öne sürerek, “İmtiyazlarını ellerinden almalı. Milyonlarca insan, öylesine durup onların hakaretlerini, saldırılarını sindirmek zorunda değil” diye yazdı.

Soruşturma başlatıldı, Ankara Barosu’ndan açıklama geldi

Ankara Barosu’ndan yapılan yazılı açıklamada, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın konuşmasındaki ifadelere ilişkin yapılan değerlendirmenin, Avukatlık Kanunu’nun barolara yüklediği insan haklarını koruma görevi ile laik ve sosyal hukuk devletinde yaşamanın gereği olduğu bildirildi.

Yapılan açıklamada, bir cümlenin alınarak sosyal medyada organize bir şekilde çarpıtıldığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Bu çerçevede, anılan yazı içeriğindeki ‘çağlar öncesine ait’ söylemi, İslam temelinde dini değerleri değil coğrafyadan ve tüm dinlerden bağımsız olarak dünya tarihinde çağlar boyunca yaşanan trajedilere vücut veren ayrımcı ve ötekileştirici zihniyeti ifade etmektedir. Uluslararası ve ulusal düzenlemelerle yasal güvence altına alınmış bulunan en temel insan haklarını savunmaya dönük ve hiçbir suç unsuru içermeyen bu açıklamamız nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkımızda soruşturma başlatıldığını öğrenmiş bulunuyoruz. Ankara Barosu tarihinde hiçbir zaman dini değerleri aşağılamadığı gibi, görevi gereği Anayasa ile güvence altına alınan din ve vicdan hürriyetinin her zaman savunucusu olmuştur.”

 

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER